Političtí vězni si připomněli hrůzy v uranových dolech v Jáchymově

25.05.2013 17:15

Političtí vězni se v sobotu sešli, aby si po už čtyřiadvacáté připomněli hrůzy, jaké zažili v 50. letech v uranových dolech v Jáchymově. Podle slov místopředsedy Konfederace politických vězňů (KPV) Františka Šedivého by se měly takové akce konat i na více místech v České republice.

Političtí vězni si připomněli hrůzy v uranových dolech v Jáchymově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Naděžda Kavalírová
reklama

"Měli by se jich zúčastňovat mladí, informace by měly více pronikat do středních i základních škol. Učitelé by měli účastníky, dokud ještě žijí, zvát. Oni tomu naopak brání, a to je ta největší tragédie," uvedl František Šedivý. Politických vězňů z 50. let podle něj žije ještě 1200 až 1300, celá KPV má včetně vdov a potomků přes 3000 členů.

"Nejvíce mě trápí, že se komunistická strana nevyrovnala se svojí vinou. To zlo je tady pořád," řekla předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová. Stát se dosud podle Kavalírové nedokázal vyrovnat s komunistickým režimem. "Zákon z roku 1993 je bezzubý a nemá sankce. To jsme si jenom řekli, že to byla zločinná a zavrženíhodná strana, nic víc," uvedla.

Vadí jí komunisté v krajských vládách. "Jsou všude. Byli jenom upozaděni, a teď se začínají projevovat čím dál více. Obsazují hlavně školství, což je špatné, protože mládež nezná historii," uvedla. Komunisté podle ní ovlivňují mladé. "My jsme to nedokázali více ovlivnit a už na to nemáme sílu," řekla.

"Tito muklové, kteří si to prožili a zároveň se vyrovnali s tím světem, který na ně děsivě dopadl, jsou dneska optimističtí lidé, a proto sem jezdím a nabíjím si u nich baterky," řekl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Podle něj v současné nelehké době občanské pasivity komunisté zvedli hlavu a ve spolupráci s některými levičáky demokracii kazí a snaží se znovu falšovat historii, čemuž napomáhají i v televizi vysílané seriály o majoru Zemanovi. "Je potřeba, abychom šli pohromadě, abychom zvedli hlavu a nenechali se pohlavkovat. Vypořádání se s komunizmem bude trvat několik generací," dodal.

"Tady je třeba volat filmaře a vedoucí kateder historie, ale i ty, co si říkají sociální demokraté, ale i ty z druhé strany, aby lidé autenticky věděli a poznali, co to bylo utrpení, boj a totalitní režim," řekl zástupce slovenských politických vězňů Ján Baník. Podle poslance Jana Bureše z ODS je špatně, že své zkušenosti se zločineckou ideologií komunizmu nepředáváme EU do Bruselu.

"Stát se s komunistickými hrůzami dosud nevypořádal a má stále velké manko. Komunisté jedou ve stejné koleji, demokratičtí nejsou," řekl Stanislav Havel, který byl komunisty vězněn v 17 letech za šíření letáků. "Nerad na to vzpomínám, protože je mi z toho pořád těžko," řekl Alexander Celer, který byl vězněn v Jáchymově. Podle něj je to zlo nutné stále připomínat. "Nechci, aby se to znovu vrátilo," dodal.

Na území bývalého Československa bylo v 50. letech 15 táborů nucených prací s kapacitou 20.000 až 30.000 míst a prošlo jimi na 100.000 vězňů z 200.000 odsouzených. Mnozí zemřeli na rakovinu plic, kvůli nelidským podmínkám, další byli zastřeleni na útěku. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…