Politolog Balík: Ve hře je 120 milionů a Okamura prohrává

25.02.2015 10:40

Politolog a historik Stanislav Balík dává dohromady teorii, proč a jak se rozpadlo hnutí Úsvit přímé demokracie v dnešní MF Dnes. Tvrdí, že Okamura prohrál a začnou tahanice o příspěvek za úpěch ve volbách. Nejde přitom o koruny, ale o 120 milionů.

Politolog Balík: Ve hře je 120 milionů a Okamura prohrává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Od začátku se podle Balíka hrálo o většinu v hnutí Úsvit přímé demokracie, ale nedávalo mnoho smyslu zakládat novou stranu s neznámými tvářemi, bez peněz a bez příslibu voličské podpory. Nové frakci Úsvitu nestačilo mluvit jen o napojení na Národní frontu ve Francii a Marine Le Pen. Smysl dávalo pode Balíka jen převzít stranu a hospodařit s přísunem peněz, které má hnutí garantováno za volební úspěch.

Balík ve svém komentáři dále komparuje Úsvit s Věcmi veřejnými, ale shledává to za laciné.  Okamura totiž podle jeho soudu nemá tolik peněz jako Vít Bárta, který si mohl své stoupence podmanit „výhodnými půjčkami“. Úspěch Úsvitu byl založen výhradně na úspěchu Okamury, což se o Bártovi říci nedalo. Vzbouřenci proti Bártovi nezískali většinu ve straně, a tak odešli.

Balík předpokládá, že Okamura, opustí svoji stranu s pár věrnými stoupenci a bude pokračovat ve své politické kariéře jinak. Okamurův kámen úrazu je pak v jeho volebním prohlášení. „Tak dlouho o přímé demokracii mluvil, tak dlouho prosazuje odvolatelnost politiků, až těžko vydýchává, když  pět z devíti členů jeho strany má jiný názor,“ píše historik.

„Snad nejvýznamnější otázka je, do jaké míry si protiokamurovská většina z Úsvitu uvědomuje, že bez svého lídra, nejsou nic,“ ptá se politolog a dodává, že je možné, že politický mikrosvět z Malé Strany jim zamlžil úsudek natolik, že skutečně věří ve svůj úspěch i bez charismatického šéfa.

Okamura je však podle politologa Balíka individualista, který obtížně reaguje na kompromisy, bez kterých se demokratická společnost však neobejde. Okamura pak nebude podle mínění politologa schopen vést větší stranu. Jenže problém bude, kdo vyčerpá politické dotace.

V závěru historik srovnává Okamuru i s Babišem. Babiš podle něj také nemá kolem sebe fungující stranu, ale firemní strukturu, která však stále politicky sílí a na stranické okolí se moc neohlíží. Babiš pak podle jeho slov jen efektivně využívá svůj personální, finanční a informační kapitál, který za svůj život nashromáždil. „Ten Okamura k dispozici nemá,“ uzavírá politolog a historik Stanislav Balík.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…