Průzkum CVVM k nahlédnutí ZDE.
„Tato podprahová nebo otevřená kritika politických stran se projevuje nejenom u nás, nýbrž v různých formách všude na světě. Obvykle se v této souvislosti hovoří o krizi demokracie. Já si však myslím, že jde spíše o krizi zacházení s demokracií. Na tom, že došlo k takové diskreditaci, že 50 procent lidí si říká, zrušme politické strany a Parlament, jsou z největší části vinny politické elity samy; nemyslím tím jen ty naše. Elity mají `velkou` zásluhu na tom, že ve společnosti vůči demokracii převládají spíše skeptické názory,“ ukazuje Robejšek na viníka.
Nedůvěra prostých občanů v reprezentativní demokracii podle něho souvisí s tím, že politici a mnozí experti záměrně prezentují politiku jako složitou záležitost, které rozumí pouze oni. Od voliče se očekává pouze odevzdání hlasu a poté se má držet zpátky. Potíž je v tom, že politici sice převezmou moc, odpovědnost za její výkon ovšem nikoliv. „Prostému občanovi samozřejmě dojde i tato nerovnováha mezi mocí a zodpovědností politiků. A i to přispívá k jeho zklamání,“ myslí si politolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš