Politolog u Moravce varoval: Sedm stran ve sněmovně, to je strašně moc

20. 10. 2013 14:34

Politolog Tomáš Lebeda byl hostem závěrečné části nedělních Otázek Václava Moravce. Letošní volby podle něj nemají téma a jejich symbolem je pouze odpor vůči tradičním stranám. Nejúspěšnější z nich je hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, a právě ve vztahu k němu vyslovil Lebeda několik varování.

Politolog u Moravce varoval: Sedm stran ve sněmovně, to je strašně moc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec
reklama

Když Lebeda s Moravcem hovořil o volbách přibližně před měsícem, uvedl, že ještě neví, co bude tématem letošních voleb. Nyní na stejný dotaz odpověděl opět záporně. „Tyto volby nemají své téma,“ uvedl politolog. Jejich symbolem ale prý je hledání nových alternativ k etablovaným parlamentním stranám.

Ty by podpořilo jen necelých 50 procent voličů, jak politolog zdůraznil. Již od voleb 2010 jsme podle něj svědky hroucení současného stranického systému. „Už tehdy dokázaly čtvrtinu hlasů získat dvě nové strany,“ připomněl s tím, že v letošních volbách tento trend evidentně pokračuje.

Rozklad stranického systému lze podle něj nejlépe pozorovat právě na ČSSD. Lebeda připomněl, že v roce 2006 dokázal Jiří Paroubek s touto stranou získat po osmi letech u vlády 32 procent, což lze považovat za historický úspěch. „Ale bylo to za tu cenu, že polarizovali společnost, že zde vznikla skupina velmi vyhraněná proti ODS,“ vysvětloval politolog. Tato energie se podle něj posléze obrátila proti celému stranickému systému a prodělala na tom zejména ČSSD, která v následujících volbách získala pouhých 22 procent.

Letos tento trend pokračuje a vydělává na tom především hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které získalo největší část protestních hlasů.   

Jeden člověk chtěl do politiky...

O Babišově hnutí Lebeda uvedl, že je typickým příkladem protestní strany. „Není tu program, ale jeden silný člověk, který chtěl do politiky a měl peníze na to, aby si vytvořil zázemí. A nabalil na sebe další lidi, kteří chtějí do politiky,“ popsal její fungování.

Lebeda se však obává, že Babišovo hnutí díky tomu bude mnohem náchylnější k vnitřnímu napětí a štěpení než tradiční strany. „Jsou tam osobnosti, které často mají dost protichůdné názory,“ připomněl. Podobný jev jsme podle něj mohli sledovat už v minulém volebním období u Věcí veřejných a hrozí prý i u dalších protestních hnutí.

To by podle něj mohlo stejně jako v minulém volebním období destabilizovat celý politický systém, už proto, že do sněmovny by mohlo projít plných sedm subjektů, což je extrémní množství. Podle Lebedy to bude znamenat, že i koalice budou muset být mnohem širší, a tedy i křehčí. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…