Politolog v Lidovkách: Se Zemanem končí vyjímečná éra. Teď bude vládnout plebejství

17.08.2013 10:51

Prezident Miloš Zeman si vrchol politického života bude chtít náležitě užít, již nyní se můžeme zamýšlet na tím, co může jeho prezidentování vnést do genetického kódu české společnosti. Liberální čtvrtstoletí končí, píše ve svém komentáři pro Lidové noviny politolog Stanislav Balík.

Politolog v Lidovkách: Se Zemanem končí vyjímečná éra.  Teď bude vládnout plebejství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman v obležení novinářů

Vítězství Miloše Zemana v přímé prezidentské volbě nebylo podle Balíka náhodou. Reprezentuje totiž velkou část české společnosti, která se cítí být frustrovaná polistopadovým vývojem. "Současný prezident ztělesňuje, a skvěle toho využil v předvolební kampani, celou řadu rysů charakteristických pro naše společenství od dob národního obrození," tvrdí politolog a vyjmenovává: plebejství spojené s odporem vůči vyšší šlechtě; odpor či přinejmenším odstup vůči náboženství; nezájem o věci přesahující všední horizont.

Lidé spoléhají na stát

Společnost ozdobená podle Balíka lhostejností dnes prý slyší jen na pár populistických frází týkajících se životní úrovně či pořádku, který je už konečně potřeba udělat, ale téměř se vytratily spory a debaty o žádoucí uspořádání společnosti.

Miloš Zeman to podle politologa ví nebo alespoň tuší. Reprezentuje reálněsocialistickou levici, která je svým založením a myšlením na hony vzdálená liberálně-socialistickým kruhům, kterým se přiblížil Jiří Dienstbier (ČSSD). Nejvyšší politickou hodnotou této části společnosti jsou prý sociální jistoty zajišťované státem, ber kde ber.

Konec liberalismu

Do Zemanova vítězství a příštích voleb, v nichž se očekává vítězství levice, prý tato frustrovaná část společnosti projektuje velké naděje. Jedny se týkají nivelizace majetkových poměrů, další potrestání korupčníků a podobně, píše politolog. "Po půlroce je evidentní, že prezident bude těmto nadějím vycházet vstříc, a to bez ohledu na to, jestli bude svoji moc uplatňovat přes SPOZ, ČSSD či ještě někoho jiného," konstatuje Balík.

Důsledkem Zemanova prezidentování tak bude podle politologa to, že výrazně podpoří již existující latentní mentalitu spoléhající na všemocnou roli státu. Státu, který není příliš liberální a který neváhá zasáhnout pevnou rukou, píše Balík. "Nemusí jít přímo o putinovský model, jak Zemanovi odpůrci často hrozí; zdá se být ale jisté, že z hlediska českých dějin výjimečné liberální čtvrtstoletí zkrátka končí," uzavírá politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…