Polsko jako jaderná velmoc? Podle experta to vůbec není vyloučené

13.04.2023 22:46

Rusko-ukrajinský válečný konflikt přinese podle experta na jaderné zbraně Vlastislava Břízy „renesanci jaderných zbraní“. V podcastu Zbytečná válka poukazoval například na Polsko a jeho snahy získat zbraně hromadného ničení od Ameriky.

Polsko jako jaderná velmoc? Podle experta to vůbec není vyloučené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

„Domnívám se, že tento konflikt způsobí renesanci jaderných zbraní,“ řekl Bříza. „Jak jsme byli zvyklí v posledních třech dekádách, že počet jaderných zbraní klesal, tak se domnívám, že teď situace bude opačná,“ očekává Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zkonkretizoval, jaké státy budou mít o jaderný arzenál zájem či jej budou chtít posílit: „Budou to státy jako Čína, které budou zařazovat do výzbroje více jaderných zbraní. A nedělejme si iluze, že poté, co Kim Čong-un v tuto chvíli vidí, jak se vyvíjí válka na Ukrajině, že by se vzdal jaderných zbraní. On ví dobře, že to je jeho pojistka pro přežití režimu, takže bude nadále svoje jaderné zbraně miniaturizovat, bude zvětšovat jejich výbušnou sílu a bude zvětšovat jejich počet. Určitě Írán bude dál vyvíjet svůj jaderný program.

A konečně nezapomínejme na stát, který je nám velmi blízko – Polsko. Polsko, když se podíváte na průzkum, tak si ze dvou třetin přeje mít ve výzbroji jadernou zbraň,“ upozornil Bříza.

Následně popsal cestu, kterou si pro jaderné zbraně půjdou: „Vědí, že je to senzitivní, citlivé téma, a nebudou se pokoušet jadernou zbraň vyvinout, ale pokusí se vstoupit do klubu nuclear sharing, sdílení jaderných zbraní v rámci NATO,“ zmínil se o programu Severoatlantické aliance umožňujícím nejaderným členským zemím NATO se zapojit do jejich nasazení.

Země, které jsou členy klubu nuclear sharing, pak mohou využívat se souhlasem USA americké jaderné bomby skladované na svém území. Do tohoto programu je již zapojené Německo, Itálie, Turecko, Belgie a Nizozemsko. Polský prezident Andrzej Duda loni v říjnu v rozhovoru pro list Gazeta Polska uvedl, že se v této věci již obrátil na Spojené státy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…