Pompeo v Senátu chválil Vystrčila. A vykládal, jak sledují Rusy i Číňany

12.08.2020 21:10

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v Senátu Parlamentu ČR varoval před Čínou a označil ji za hrozbu i pro Česko. Zároveň ocenil předsedu senátu Miloše Vystrčila (ODS) pro jeho plánovanou zahraniční cestu na Tchaj-wan, informuje iROZHLAS.cz.

Pompeo v Senátu chválil Vystrčila. A vykládal, jak sledují Rusy i Číňany
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zahraničí USA Mike Pompeo
reklama

„I ve vaší zemi vidíme vlivové operace proti vašim politikům a bezpečnostním silám,“ řekl. Zmínil například zákazy vystoupení českých uměleckých souborů v Číně v reakci na některé kroky českých politiků, se kterými Peking nesouhlasil.

Čínská komunistická strana podle Pompea provádí vlivové operace a snaží se na Západě krást duševní průmyslové vlastnictví. Čína se podle jeho slov stala součástí řady ekonomických vazeb a nyní používá ekonomickou sílu jako páku pro dosažení svých politických cílů.

Pompeo také zmínil, že ze strany čínských komunistů zaznívají výhrůžky ekonomických následků pro firmy ze zemí, jejichž představitelé vystupují jinak, než by se Pekingu líbilo. Tyto výhrůžky ale označil americký ministr za lži.

Velmi ocenil, že se zástupci českého Senátu chystají na Tchaj-wan, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Americký ministr prohlásil, že autoritářské režimy nezmizely s pádem komunismu v Evropě v roce 1989. „Rusko se nadále snaží podkopat vaši demokracii, vaši bezpečnost. Vede dezinformační kampaně, kybernetické útoky,“ řekl Pompeo. Sdělil, že doufá v možnost zlepšení vztahů, stejně jako v případě dalších národů, se kterými nejsou lehká jednání. „Sledujeme, co se děje po celém světě, do čeho se Rusové pouštějí,“ podotkl ministr zahraničí USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

14:33 VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

Koronavirová čísla ukazují, že Česko je momentálně poznamenáno epidemií nejvíc z celé EU a v přepočt…