Pomsta za útok na Sýrii? Islamističtí bojovníci chodí po tisících bojovat na Ukrajinu, tvrdí Rusové

02.11.2015 18:49

Pracovník Ústavu strategických studií (RISI) pro Ukrajinu Egor Kvasňuk varuje, že se radikálové z Islámského státu přesouvají na Ukrajinu. Podle ruských zdrojů jde o tisíce bojovníků, kteří přicházejí ze Sýrie přes Turecko dál do Rumunska na Ukrajinu a nakonec končí na Donbasu.

Pomsta za útok na Sýrii? Islamističtí bojovníci chodí po tisících bojovat na Ukrajinu, tvrdí Rusové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát žádající pomoc Donbasu

S odvoláním na ruské zdroje informují První zprávy o tom, jak se islamisté dostávají do Evropy, aby bojovali na hranicích ukrajinských povstaleckých republik.

„Na území Luhanské oblasti, kterou obsadila část ukrajinských jednotek, jsme byli konfrontováni s tzv. isilovci nebo dudajevci. K dispozici jsou informace, podle nichž velká část bojovala v syrském konfliktu. Můžeme také vidět, že počet islámských extremistů roste na linii kontaktu mezi Doněckou lidovou republikou a Luhanskou lidovou republikou a Ukrajinou. Vidíme, že na Donbas přivážejí islamisty z Blízkého východu, aby zde bojovali. Nic jiného ostatně tito lidé neumějí,“ řekl Kvasňuk.

Původně šlo prý „jen“ o stovky bojovníků, teď už jich jsou tisíce. Co je na Ukrajinu táhne? Podle Rusů je to boj proti Rusku, které v Sýrii útočí na islamisty. Ti se tak chtějí pomstít. Snaží se prý také zachránit si život a řada teroristů chtěla zůstat v Turecku, ale tam o ně nikdo nestál, tak odešli do Evropy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

15:01 Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

Lubomír Štrougal, rekordman mezi českými a československými premiéry v délce výkonu funkce i dožití,…