Poplach na síti. Zahrádkáři se bojí údajné novinky z EU

8. 11. 2013 16:31

Po internetu se prý v poslední době šíří informace, že Evropská unie zakáže lidem pěstovat zeleninu z vlastních semínek. Server Ekolist.cz ale upozorňuje, že jde jen o fámu. Zahrádkáři se prý často vzpomínaného „diktátu Bruselu“ bát nemusí.

Poplach na síti. Zahrádkáři se bojí údajné novinky z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

EU připravuje legislativní úpravu nakládání se semeny. To je pravda. Nejen na sociálních sítích se ale objevila informace, že tato úprava povede k omezení svobody malých zahrádkářů. Prý si nebudou moci pěstovat zeleninu z vlastních semínek, případně je měnit se sousedy. To je však podle informací serveru nesmysl.

„Žádné omezení výměny semen mezi zahrádkáři nikdo nenavrhuje, stejně tak ne ponechání si semen z vlastní produkce,“ uvádí Ladislav Miko z Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele EU, který na přípravě návrhu pracuje. Povinná registrace osiv, o kterou také jde, navíc v Česku platí už dlouho a byla v Česku zavedena dlouho před vstupem do EU. Povinná registrace se má na příště týkat jen semen určených pro trh a to navíc ve větším množství. Povinné registraci se tedy bude možné vyhnout prodávání semen v malých sáčcích.

A k čemu bude chystaná regulace dobrá? Má zabránit podvodům v této oblasti podnikání. Až do 6. prosince 2013 je podle serveru možné zasílat pozměňující návrhy k této úpravě poslanci Pavlu Pocovi (ČSSD). Od 10. Prosince budou tyto návrhy projednány v orgánech EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…