Poprask v USA. Někteří Američané zakládají zóny, kam mají muslimové zákaz vstupu

02.09.2015 19:42

Ve Spojených státech amerických se rozmohl nový fenomén. Majitelé střelnic a obchodů se zbraněmi odmítají muslimům přístup do svých podniků. Takzvané „Muslim-free“ zóny se objevily ve státech Florida, New York, Oklahoma a dalších. Tím však porušují americkou ústavu.

Poprask v USA. Někteří Američané zakládají zóny, kam mají muslimové zákaz vstupu
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto
reklama

Spojenými státy se šíří nová móda. Majitelé obchodů zakazují muslimům vstup. Počet podniků, které se prezentují jako „muslim-free“ vzrostl od útoku v Tennessee, kdy mladík jménem Muhammad Youssef Abdualzeez zabil pět mariňáků, načež jej zastřelila místní policie. Příčiny útoku se však stále vyšetřují.

Proti tomuto jevu se postavila koalice 82 organizací pro lidská a občanská práva a náboženské svobody, která se obrátila na ministerstvo spravedlnosti, aby celou situaci prošetřilo. Podle všeho totiž takové počínání porušuje americkou ústavu. Ta totiž hlásá volný přístup k obchodům, službám a veřejným institucím pro všechny bez ohledu na rasu, barvu pleti, náboženství či původ.

Majitel střelnice v Oklahomě Chad Neal, veterán z války v Iráku, řekl USA Today: „Nechci, aby žádní teroristi, muslimové, kulty, nebo jak se jim to říká, trénovali na mojí střelnici. Nedaleko je v obchodním centru armádní náborová stanice a já mám pocit, že tímto způsobem pomůžu ochránit naše vojáky.“

Cedule na jeho obchodě hlásá: „Tento soukromý podnik je muslimů prostý, vyhrazujeme si právo odmítnout kohokoliv obsloužit. Děkujeme.“ Neal dále řekl, že jeho jednání nemá nic společného s rasou ani segregací. „Vím, co se v Koránu píše o lhaní a zabíjení bezvěrců. Nechci, aby praktikovali svoje náboženství u mě na střelnici.“

K celé kauze se však vyjádřila Rada pro americko-islámské vztahy (CAIR). CAIR je největší americkou organizací pro občanská práva muslimů. Podle nich je „systematické bránění muslimům v přístupu do podniků porušením federálních zákonů proti rasové a náboženské diskriminaci ve veřejném prostoru“.

„Je zcela zřejmé, že zakládání ‚muslim-free‘ zón je porušením zákona,“ řekl výkonný ředitel CAIR Nihad Awad. Myšlenka, že jsou všichni muslimové teroristi, je podle něj „navýsost ignorantská“. Nechal se také slyšet, že každá víra má svoje teroristy. „Segregace byla ostudná kdysi, ostudná je i teď.“

„Tato bigotní prohlášení nejsou o nic lepší než cedule s nápisy ‚jen pro bílé‘, které visely na obchodech v historické éře našeho národa, o které jsme doufali, že už je dávno za námi,“ řekl komunikační ředitel CAIR Ibrahim Hooper. „Ministerstvo spravedlnosti musí prošetřit tyto nenávistné a neamerické obchodní praktiky, aby stanovilo, zda se jedná o porušení občanských práv.“

CAIR v současnosti žaluje jeden z takových obchodů na Floridě z důvodu „diskriminujícího omezení“. „Nemůžeme dopustit návrat segregace na Floridu. Tohle je část islamofobie, které se musíme postavit,“ řekl Hassan Shibly, výkonný ředitel CAIR.

Právník majitele obchodu Robert Muise řekl, že je „holý nesmysl“, že obchod někoho diskriminuje.

Další z takovýchto obchodů vlastní Jan Morganová, která se nechala slyšet, že od doby, co zakázala muslimům vstup, její byznys jen kvete. Na otázky, jakým způsobem pozná, zda je zákazník muslim či nikoli, odpověděla, že „soudí podle jeho jména“. Na Twitteru však proběhla zpráva, že tímto způsobem zabránila paní Morganová dvěma hinduistům ve vstupu do obchodu, kam mimo jiné zakázala vstup i nacistům a členům Ku-Klux-Klanu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …