Porošenko hrozí vyhlášením válečného stavu. I povstalci hovoří o dalších bojích

14.02.2015 15:47

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal jasně najevo, co se stane, když povstalci nezačnou dodržovat příměří na východě země. Vyhlásí válečný stav pro celou Ukrajinu. S odvoláním na zprávu Kyiv Post o tom informovala Česká televize. Povstalci sice dohodu z Minsku hodlají plnit, ale jen někde. Boje o strategické město Debalceve prý budou pokračovat.

Porošenko hrozí vyhlášením válečného stavu. I povstalci hovoří o dalších bojích
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Povstalci tvrdí, že strategická železniční křižovatka Debalceve je v úplném obklíčení a s bojovou linií vyznačenou minským protokolem už nijak nesouvisí. Ve městě je několik tisíc ukrajinských vojáků, kteří se marně snaží prorazit obklíčení. "V minských dohodách není o příměří v oblasti Debalceve nic řečeno. Palbu zastavujeme všude kromě vnitřních oblastí lidové republiky. Jakýkoli pokus (ukrajinských vojáků) vyjít z obklíčení bude zastaven. Příslušné rozkazy už jsem vydal," prohlásil Zacharčenko.

Debalceve necháme zemřít hlady, hlásí povstalci

Podle ukrajinských vojenských expertů může situace právě v Debalceve rozhodnout o osudu nedělního příměří. Povstalci žádají, aby se vládní jednotky vzdaly a složily zbraně, armáda to odmítá. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v této souvislosti dokonce hovořil o vyhlášení válečného stavu na území celé Ukrajiny.

Debalcevská radnice dnes vyslala volání o pomoc, celé město prý hoří a hrozí mu zničení. Šéf městské policie Vjačeslav Abroskyn na Facebooku napsal, že povstalci ostřelují Debalceve ze všech zbraní. "Separatisté jsou odhodláni město zničit. Trvalému ostřelování jsou vystaveny obytné čtvrti, přímý zásah dostala městská policejní správa. Město je v plamenech," napsal Abroskyn.

Povstalci přitom dnes oznámili, že město ostřelovat nebudou. Nehodlají ale prý umožnit ukrajinským vojákům z debalcevského sevření volný odchod. "Čeká je nejspíš smrt hladem. Ostřelovat je nebudeme, ale z obklíčení je nepustíme. Proč bychom to dělali?" řekl dnes na tiskové konferenci v Doněcku mluvčí povstaleckých jednotek Eduard Basurin.

Prudký útok na Mariupol

Podle situační zprávy ukrajinské armády vojáci všechny pozice v obklíčeném městě drží a útokům vzbouřenců odolávají. "Všechny útoky byly odraženy, vojáci úspěšně brání svá stanoviště," oznámilo velení protipovstalecké operace. Klíčová komunikace spojující Debalceve s ukrajinským Artemivskem je pro armádu průchodná, k městu se údajně stahují ukrajinské posily.

Jednotky separatistů zahájily dnes ráno prudký útok na armádní pozice u azovského přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámily to ukrajinské zpravodajské servery a zprávu potvrdilo i velení doněckých vzbouřenců. Do bojů jsou nasazeny tanky a dělostřelectvo.

Povstalci podle serveru Cenzor u Mariupolu nasadili do bojů značné síly a snaží se vytlačit vládní jednotky od obce Šyrokyne, kterou armáda dobyla při nedávné ofenzivě. Podle ukrajinského ministerstva obrany dostali vzbouřenci rozkaz "vztyčit nad Mariupolem svůj prapor" do neděle, kdy má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost dohoda o příměří.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …