Porošenko ocenil květnové vyvěšení ukrajinské vlajky v Praze

16.11.2014 4:36 odp.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na svém facebookovém účtu ocenil vyvěšení ukrajinské vlajky na pražské radnici před půl rokem a další projevy podpory Ukrajiny z Česka. Vzkaz dal na sociální síť v sobotu před odjezdem do Bratislavy, kde se dnes setká s prezidenty států visegrádské čtyřky, včetně Miloše Zemana, který ne zcela sdílí kritický postoj západních činitelů vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Porošenko ocenil květnové vyvěšení ukrajinské vlajky v Praze
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

„Díky všem Čechům a celému civilizovanému světu za podporu Ukrajiny," napsal Porošenko v příspěvku doprovázeném fotografií, na níž nyní končící pražský primátor Tomáš Hudeček na budově Nové radnice vyvěšuje státní vlajku Ukrajiny. 

Hudeček tak učinil už 21. května při šestiměsíčním výročí propuknutí prvních nepokojů v centru Kyjeva namířených vůči bývalému proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Primátor přitom uvedl, že tak chtěl vyjádřit „solidaritu s prodemokraticky a proevropsky orientovanými účastníky hnutí" na Ukrajině.  

Porošenko se dnes ve slovenské metropoli zúčastní vzpomínkové slavnosti k 25. výročí pádu komunismu ve střední Evropě. Kromě Zemana, Porošenka a slovenského prezidenta Andreje Kisky budou také přítomni nejvyšší představitelé Maďarska, Německa a Polska. 

Zeman svými dosavadními názory na ukrajinskou krizi Ukrajince příliš nepotěšil. V říjnu v Lipsku například přirovnal situaci v jejich zemi k občanské válce ve Španělsku ve 30. letech minulého století. Poznamenal přitom, že v žádném z těchto případů nelze mluvit o zahraniční agresi. Důrazně se také staví proti sankcím uvaleným na Rusko kvůli jeho chování vůči Ukrajině. 

Kyjev a Západ naproti tomu hovoří o agresi Ruska. Moskva podle nich podněcuje proruské povstalce na východě Ukrajiny a posílá jim posily - vojáky i těžké zbraně. 

Porošenkův vzkaz na Facebooku se dnes líbí už téměř sedmi tisícům uživatelů této sociální sítě. Jedna z nich, Mila Olijniková, například přidala komentář: „Češi jsou báječní, nejsou jako jejich prezident." 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

19:53 Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová

Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinforma…