Porošenko se vyhlásil vítězem voleb. Vyslovil se proti federalizaci Ukrajiny

25.05.2014 20:41

Ukrajinský podnikatel a politik Petro Porošenko poblahopřál spoluobčanům k úspěšným prezidentským volbám, poděkoval voličům a označil se za novou hlavu státu. „Volby skončily v prvním kole a země má nového prezidenta," prohlásil oligarcha na tiskové konferenci v Kyjevě bezprostředně po oznámení neoficiálních odhadů výsledků. Porošenko podle nich získal nadpoloviční většinu hlasů a vyhrál hned v prvním kole.

Porošenko se vyhlásil vítězem voleb. Vyslovil se proti federalizaci Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

„Všechny průzkumy ukazují, že volby v prvním kole skončily a země má nového prezidenta," řekl Porošenko v centrálním štábu své volební kampaně. Většina Ukrajinců mu prý dala mandát k tomu, aby pokračoval v integraci s Evropou.

Za svůj hlavní cíl ale předpokládaný vítěz voleb označil ukončení „chaosu a války" vyvolané proruskými povstalci na východě země. S tímto cílem se prý do východoukrajinských regionů vypraví. Cesta se podle něj uskuteční brzy.

Porošenko ruskou okupaci Krymu nikdy neuzná

Rezolutně Porošenko komentoval situaci na Krymu, který v březnu po vojenské intervenci anektovalo Rusko. Referendum, které anexi předcházelo, Porošenko jako prezident prý nikdy neuzná, stejně jako ruskou okupaci.

Předpokládaný nový prezident se vyslovil proti federalizaci Ukrajiny a pro unitární stát. „Ukrajina bude jednotná, unitární, federativním státem nebude," řekl. „Je to stěžejní bod mého volebního programu," dodal.

Tymošenko chce referendum o členství Ukrajiny v NATO

Porošenko rovněž uvedl, že pro letošní rok počítá i s mimořádnými parlamentními volbami. Řádný termín voleb připadá na rok 2017.

Velké oslavy ale podle agentury Unian v Porošenkově táboře nebyly, protože vítězný výsledek se očekával. Porošenkova hlavní protikandidátka Julija Tymošenko po oznámení odhadů prohlásila, že je připravena „všem orgánům státní moci" pomáhat při budování evropské Ukrajiny. Důrazně se vyslovila pro uspořádání referenda o členství země v Severoatlantické alianci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…