Porotce soutěže říká opakovaně „cigoš“, stěžuje si romský spolek a žene to k RRTV. Věc má ale další třeskutý vývoj

14.10.2019 20:09

Na televizní radu poputuje stížnost na rasismus v pořadu „Tvoje tvář má známý hlas“. Sepsal ji spolek Romany art workshop z Tanvaldu, v jehož čele stojí romský hudebník a lektor Patrik Kotlár. Na internetu se objevila i elektronická petice, pod kterou jsou desítky podpisů i ostrých komentářů. Podle některých jde o nesmyslnou akci, protože sami Romové často odmítají používat slovo „Rom“.

Porotce soutěže říká opakovaně „cigoš“, stěžuje si romský spolek a žene to k RRTV. Věc má ale další třeskutý vývoj
Foto: archiv Romany art workshop
Popisek: Iniciátor stížnosti Patrik Kotlár ze spolku Romany art workshop, s romským tanečním souborem.

Stížnost na pořad TV Nova „Tvoje tvář má známý hlas“ je zdůvodněna opakovaným používáním dehonestujících výrazů – „cikán, cikáni, cigoši“. O štvanici, kterou událost rozpoutala mezi samotnými Romy s nesourodými názory, jsme psali v článku „Kvůli ‚cigošům‘ se Romové rozeštvali mezi sebou. Patrik Banga na pranýři, zastal se bílého ‚rasisty‘. Sfoukli s tím i Gotta“.

„V sobotním hlavním vysílacím čase bylo opakovaně (ve dnech 28. 9. 2019 a 5. 10. 2019) v pořadu Tvoje tvář má známý hlas použito hercem p. Zachem, moderátorem pořadu a porotci hrubě urážlivé slovo ‚cigoš, cikán, cikáni‘ pro označení Romů. To považujeme za zcela bezprecedentní porušení etických pravidel i běžného slušného chování, a je jedno, jaké důvody je k tomu vedly. Vzhledem k vysoké sledovanosti pořadu žádáme RRTV, aby zasáhla, přijala jednoznačné stanovisko, a zabránila tak opakování podobných excesů,“ zní text stížnosti, která se brzy dostane do rukou členů Rady pro televizní a rozhlasové vysílání.

Iniciátorem je romský hudebník a lektor

Iniciátorem stížnosti je romský spolek Romany art workshop a další fyzické a právnické osoby, kterých se toto hrubé porušení etických pravidel dotklo na cti. Spolek na Facebooku vystupuje jako Raw spolek. Prezentuje se jako kulturně vzdělávací institut, zaměřený především na hudební a divadelní vyžití dětí. Svou činnost rozvíjí v Tanvaldu, v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji. Vede jej Patrik Kotlár, který působil například jako houslista a zpěvák v romské cimbálovce Miroslava Kotlára z Liberce a v romském tanečním souboru Amare čhave, nyní pracuje jako komunitní pracovník v sociálních službách a lektor volnočasových aktivit.

Podpisový arch se stížnosti nyní putuje mezi Romy, kompletovat se bude začátkem týdne.

Ve čtvrtek Patrik Kotlár založil i elektronickou petici, na které se objevilo už několik desítek podpisů.

Dopustil se herec Zach hanobení rasy?

Někteří Romové, jako například Marcel Ščuka ze Svinošic, si myslí, že nejde o málo. „Dle mého názoru došlo k naplnění trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení. Taktéž je možné požadovat veřejnou omluvu v TV pořadu se stejnou sledovaností,“ domnívá se. „Jen primitiv s rasistickými sklony se může takto veřejně před miliony lidí urážlivě vyjadřovat o jiném etniku. Nebo si pan Zach o sobě myslí, že je veliká celebrita, ke které vzhlíží miliony nadšených fanoušků, jako byl Karel Gott? Právě ten by mu mohl být vzorem a všem takovým rádoby celebritám ze second handu. Karel Gott byl umělec, veliký profesionál, a nejen proto, co dokázal, jak zpíval, ale hlavně proto, jak se choval, jak si vážil svých fanoušků. On měl v sobě něco, co žádná jiná česká celebrita mít nebude a nemá, natož rádoby herec Zach. A proto se nikdo nevypracuje na takové úrovni jako Karel Gott,“ rozvášnila se slovně Helena Horváthová z Prahy.

Jedna z reakcí na sociální síti Facebook.

My sami nerespektujeme svá pravidla

Podle M. Grüny, který aktivity tanvaldského spolku sleduje, nemá petiční akce žádný význam. „Samozřejmě, že se pod stížnost rád podepíšu, protože se mi nelíbí tón a způsob, jakým ten pro mě neznámý člověk vyslovil to, co vyslovil. Nicméně si myslím, že stížnost je bezpředmětná. Samotní Gipsy Kings mají ve svém názvu Gipsy, což znamená v překladu ‚cigáni‘. Bohužel, mnoho věcí se nám jako Romům nemusí líbit, ale mnoho problémů si vyrábíme sami. Právě nerespektováním a samozřejmě i neznalostí daného problému,“ říká s tím, že nejdřív je potřeba si sypat popel na svou hlavu.

„V tomto případě našim vlastním rozhodnutím od Mezinárodního romského sjezdu v roce 1971, usnesením o tom, že se nazýváme Rom, Romka, Romové. Je to naše rozhodnutí a co víc, je to i úředně přijaté a zakotvené. Ale my mnohdy toto rozhodnutí nerespektujeme, anebo mnozí o něm ani nevědí. Tím vzniká prostor pro to, co se mnohdy stává – jako v tomto případě,“ domnívá se.

Možná přijdou další stížnosti…

Výrazným odpůrcem jakýchkoli stížností, a zrovna na Romana Zacha, je romský novinář Patrik Banga, který jej hájil na serveru Romea. Ne všichni Romové s výpady proti herci Romanu Zachovi souhlasí. Pod komentářem novináře Patrika Bangy k tomu dospěl Pavel Botoš, který s ním původně vedl kontroverzní polemiku. „Asi není namístě, kdybych se postavil pouze proti výroku pana Zacha. Se stížností Raw spolku tedy nesouhlasím. Myslím si, že by stížnost měla vést na moderátora toho pořadu a jeho tvůrců. Jména herců, respektive aktérů, by tam asi neměla zaznít,“ uvedl.

Timmy Vegas nechápe, co se stížností vyřeší. „Jakože udělaj tytyty, a už to neříkej!?“ tázal se tvůrců stížnosti. „Ano, měli by. Ať si takhle mluví kdekoliv jinde, ale ve veřejné TV takhle mluvit nesmí,“ míní Patrik Kotlár ze spolku. „To bude furt. Když to neřekne on, bude to říkat zas jinej a furt dokola. My už jsme zatracení,“ kontroval mu Vegas. „Tak zase přijdu se stejnou stížnosti,“ upozornil Kotlár, že bude neodbytný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

15:30 Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

Komentátor Bohumil Pečinka v dnešním vydání magazínu Reflex hovořil o restauraci Rio’s, místu, kde b…