Posedlost sběrem informací a nahrazení debaty poslušností. Analytička se pustila do Babiše

10.04.2016 11:42

Analytička Lenka Zlámalová se znovu pustila do Andreje Babiše (ANO). Majitel Agrofertu se v českém státě snaží uplatňovat tyto postupy, jakých užívá ve své holdingu. Místo demokratické diskuse pronáší příkazy, místo důvěry prosazuje přísnou kontrolu všech kolem sebe. Jenže stát a Agrofert nejsou totéž, takže Babiš s touto politikou skončil u Ústavního soudu.

Posedlost sběrem informací a nahrazení debaty poslušností. Analytička se pustila do Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš v nově otevřené školce pro děti zaměstnanců ministerstva financí

„Andrej Babiš přinesl do politiky dva výrazné rysy: posedlost sběrem informací a snahu co nejvíc omezit debatu a nahradit ji poslušností. To jsou pilíře, na nichž stojí jeho Agrofert. Místo důvěry vůči svým zaměstnancům sází Babiš na jejich kontrolu a špehování. Za tím účelem je oficiálně (skutečná motivace je nejspíš ještě podstatně pochybnější) zřízena bezpečnostní divize Agrofertuv čele s bývalým náměstkem protikorupční policie Jiřím Veselým. Babiš nám velmi barvitě na kulatém stole v roce 2013 v Lidových novinách popisoval, jak ‚jeho ludia hrozně kradnú a obvazujú si okolo pasu kurata‘." Tato slova napsala Zlámalová na serveru Echo24.cz.

Stejným způsobem Babiš snaží získat kompromitující informace na všechny občany. Právě k tomu mu slouží elektronická evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení k DPH. Navíc nesmíme zapomínat na to, jakým slovem Babiš označuje parlamentní diskusi. Podle majitele Agrofertu jde jen o „žvanění“. Podle Zlámalové je proto jen dobře, že se TOP 09 a ODS obrátily na Ústavní soud ve věci ekonomické evidence tržeb. Senát zase zkritizoval kontrolní hlášení.

Na kauze Panama Papers se přitom ukazuje, jak je snadné data zneužít. Co z toho plyne? Stát by měl mít k dispozici jen absolutně nezbytný objem dat. U EET je navíc třeba posoudit, zda je správné prosazovat zákony v parlamentu nezákonnou cestou.

„Spor se vede hlavně o to, zda je možné schválit zákon nezákonným způsobem. Pokud Ústavní soud takovouto praxi posvětí, a to i tím, že se tím odmítne zabývat, zcela popře smysl své existence. A samozřejmě tím změní charakter naší parlamentní demokracie na demokracii ‚vládní‘. Většina si bude bez ohledu na menšinu a platné právo moci dělat, co se jí zlíbí,“ říká bývalý ministr spravedlnosti a poslanec ODS Pavel Blažek, který stížnost podal.

Je tedy na ústavních soudcích, které už kompletně jmenoval prezident Miloš Zeman, aby jasně řekli, kde jsou hranice českého „Babišistánu“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…