Poslanci: Nemůžou nás jen tak odposlouchávat. Ať to povoluje Nejvyšší soud

19.06.2012 8:21 | Zprávy
autor: jav

Kauza Davida Ratha přiměla poslance k úvahám o omezení práva odposlouchávat zákonodárce. Podle poslanců není možné, aby je policie mohla odposlouchávat, jak se jí zlíbí. Kvůli hrozbě zneužití v politickém boji by nadále měly být odposlechy poslanců povolovány výhradně Nejvyšším soudem.

Poslanci: Nemůžou nás jen tak odposlouchávat. Ať to povoluje Nejvyšší soud
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vazebně stíhaný poslanec David Rath vystoupil ve sněmovně

Poslanec David Rath ve své sněmovní rozlučce prohlásil, že by byl velmi zvědav, jak by to dopadlo, kdyby masivní policejní odposlechy byly nasazeny na ministry a jejich náměstky. Politická reprezentace se takové představy podle MF DNES nejspíš rovněž lekla, takže se nyní ve Sněmovně diskutuje, zda by povolování odposlechů poslanců nemělo podléhat přísnějším pravidlům, než u běžných smrtelníků.

Podle politiků hrozí především zasahování výkonné moci, reprezentované policií, do moci zákonodárné. Kromě cílené kriminalizace některých politiků prý hrozí i to, že by informace pořízené pro účely trestního řízení mohly být zneužity v politickém boji.

„Policie má jistě právo monitorovat i poslance, ale jde o to, kdo to má povolovat a v jaké šíři,“ myslí si Jeroným Tejc z ČSSD. I poslanec ODS Marek Benda připouští, že ve Sněmovně probíhá taková debata. „Probíhá debata, jestli se to má nějak upravit,“ říká předseda Ústavně právního výboru Sněmovny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

9:00 Scénář: Pavel v NATO slíbí, Babiš s tím nic nenadělá. A vy zaplatíte

Ekonom Pavel Šik varuje před možnou geopolitickou hrou prezidenta: zatímco premiér Andrej Babiš (ANO…