Poslanci budou jednat o exekutorech, možná o fiskálním paktu

13.05.2014 6:17

Poslanci by dnes měli projednávat návrh opozičního Úsvitu na zavedení územní příslušnosti exekutorů podle krajů. Rozhodnout by mohli o normě zpřísňující vstup na letištní plochy, kterou sněmovně vrátil kvůli legislativním chybám Senát. Na pořad by se mohl dostat také návrh na přistoupení Česka k unijnímu fiskálnímu paktu. Poslanci mají na programu rovněž různé mezinárodní smlouvy.

Poslanci budou jednat o exekutorech, možná o fiskálním paktu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není
reklama

Zavedení územní příslušnosti exekutorů by podle autorů vedlo ke snížení nákladů exekucí, které hradí dlužník. O totéž se zhruba před dvěma lety snažil Senát, sněmovna s návrhem nesouhlasila. Kritici se obávali snížení konkurence exekutorů a vzniku monopolů.

Fiskální pakt by Česko zavázal přijmout pravidla pro rozpočtovou kázeň. Hlavními opatřeními paktu by se Česko řídilo až po přijetí eura, což v nynějším volebním období není reálné. Smlouva požaduje, aby státy, které se k ní rozhodnou připojit, do jednoho roku od platnosti paktu přijaly právní předpis, který zajistí, že strukturální schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 procent HDP, pak musí snižovat jeho výši minimálně o pět procent z převisu ročně.

Novela zákona o civilním letectví zpřísňuje prověřování lidí, kteří mohou bez dohledu vstupovat na letištní plochu a do dalších vyhrazených prostor. Zavedení tvrdších pravidel souvisí s rostoucími nároky Evropské unie na bezpečnost na letištích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…