Poslanci chtějí snížit limit pro vracení DPH turistům na 1000 korun

08.12.2019 10:40

Limit pro vracení daně z přidané hodnoty (DPH) turistům za jejich nákupy v Česku by se měl snížit z nynějších 2000 korun na polovinu. V novele zákona o dani z přidané hodnoty to ve Sněmovně navrhly tři desítky poslanců z klubů ANO, ODS, ČSSD a TOP 09. Současný limit podle nich znevýhodňuje nákupy turistů v ČR. Zatímco v roce 2004, odkdy zmíněná částka platí, představoval limit 60,9 eura, nyní už odpovídá 78 eurům.

Poslanci chtějí snížit limit pro vracení DPH turistům na 1000 korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo hlasování o daňovém balíčku

Limit představuje nejnižší hodnotu zboží včetně DPH, kterou musí zaplatit fyzická osoba ze země mimo EU u jednoho prodejce v jednom kalendářním dni. Pak ji při prokazatelném vývozu zboží vznikne nárok na vrácení DPH, kterou v ceně zboží v Česku zaplatila.

„Navrhovaná změna reaguje na dlouhodobou výzvu ze strany odborné veřejnosti, podnikatelů v turistickém ruchu, obchodníků, představitelů regionálních organizací a dalších, kteří upozorňují, že Česká republika má již 15 let stále stejný limit tzv. vratky DPH, který ji znevýhodňuje v nákupech zahraničních turistů,“ uvádějí předkladatelé. Argumentují i tím, že jiné turistické cíle tento limit snižují a například Španělsko ho v roce 2018 zrušilo.

Navržených tisíc korun je podle poslanců kompromisem, který bere v potaz potřeby obchodníků i argumenty ministerstva financí a celní správy. Podle předkladatelů by snížení limitu podpořilo místní řemeslníky, malé a střední podniky a další obchodníky, kteří prodávají zboží, jehož hodnota i v součtu nepřesáhne 2000 korun. Není proto pro zahraniční turisty tak atraktivní, uvádějí poslanci.

Obdobný návrh se ve Sněmovně projednával v minulém volebním období, ale neuspěl. „Já jsem taky usiloval o to, aby se hranice snížila. Bohužel k tomu tehdy nedošlo,“ řekl ČTK jeden z předkladatelů Václav Votava (ČSSD). „Teď to podává víc poslanců z víc klubů, takže věřím, že podpora se najde,“ dodal. Je ale podle něj otázkou, jak se k návrhu postaví ministerstvo financí. Dlouhodobý dopad úpravy na státní rozpočet by měl být podle předkladatelů neutrální, ale měl by prodejce motivovat k vydávání účtenek, a tím i k lepší evidenci tržeb.

Návrh projedná i vláda. Bez ohledu na to, jaké zaujme stanovisko, se jím budou poté zabývat poslanci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinářka čekala na příležitost ke zveřejnění... Kauza Železný. Petr Žantovský už něco podobného viděl

5:00 Novinářka čekala na příležitost ke zveřejnění... Kauza Železný. Petr Žantovský už něco podobného viděl

TÝDEN V MÉDIÍCH Jeden by řekl, že to je další důkaz existence Velkého bratra. „Kdekdo se zaklíná GDP…