Poslanci pomáhají víc operátorům než občanům, vypálil Moravec do kamer

03.02.2019 14:40

Poslanci pracují spíš ve prospěch mobilních operátorů než ve prospěch občanů, šil moderátor ČT Václav Moravec do ministryně průmyslu a obchodu za hnutí ANO Marty Novákové. Dáma se bránila, že to není tak jednoduchá záležitost. Totéž tvrdila i o otázce výstavby nových bloků jaderných elektráren v Česku.

Poslanci pomáhají víc operátorům než občanům, vypálil Moravec do kamer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Telefon Nokia
reklama

Hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl politik, který nebyl v poslední době příliš vidět. Divákům se připomněl bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Kuba, který čelil ministryni průmyslu a obchodu za hnutí ANO Martě Novákové a pirátskému poslanci Martinu Jiránkovi.

Moderátor hned na úvod připomněl slova bývalého ministra financí za hnutí ANO Ivana Pilného, jenž je dnes náměstkem Novákové na MPO, který poznamenal, že pro něj není prioritou řešení levnějších datových balíčků operátorů prodávaných zákazníkům. Nováková si do svého náměstka rýpla. „Ta slova nepříliš šťastná a nepříliš chytrá pana náměstka Pilného byla vytržena z kontextu,“ konstatovala dáma.

„Řekněme si jednoznačně, že prioritou to pro nás je. Ta situace, která trochu připomíná handrkování na pouličním trhu, je pro nás nepřijatelná,“ upozornila Nováková mobilní operátory a ihned slíbila, že do roka se ceny za čerpání dat zlepší.

Pirát Jiránek okamžitě kontroval, že vláda nedělá dost. Kabinet by prý už teď měl mluvit s velkými hráči a vést s nimi debatu o tom, co by je přilákalo na náš malý desetimilionový trh. Tito velcí hráči by podle piráta dokázali snížit ceny čerpání dat.

Operátoři se přitom za pár měsíců utkají o volné frekvence na vybudování nových datových sítí páté generace 5G a Kuba s Jiránkem se shodli na tom, že vláda musí odvést podstatně větší kus práce, pokud se má něco změnit. Mělo by se např. usnadnit přecházení zákazníků od jednoho operátora ke druhému.

Ministryně Nováková se bránila, že to není tak jednoduché, ale Moravec se do dámy pustil. „V tomto pořadu jsme několikrát mluvili o tom, že poslanci vystupovali spíše ve prospěch té velké trojky (O2, T-Mobile, Vodafone) než ve prospěch spotřebitelů,“ upozornil Moravec. Nováková kontrovala, že se v této věci už snaží něco dělat. Usiluje např. o to, aby měly všechny domácnosti v Česku přístup k rychlému internetu na úrovni 100 Mb/s.

„Jsou země, kde ti operátoři netrvají na žádném závazku a v tomto je potřeba ten trh rozpohybovat,“ nešetřil ministryni průmyslu Kuba. Když byl on ministrem průmyslu, prý si na resort přivedl lidi, které vysoké ceny mobilních tarifů trápily a snažili se s tím něco dělat, zatímco současnou vládu to pravděpodobně vůbec netrápí.

Pirát Jiránek se přidal na stranu Martina Kuby a poukázal na to, že v USA je dnes T-Mobile nováčkem a slibuje zákazníkům skvélé tarify bez dvouletých závazků. Zato v Česku patří T-Mobile mezi tradiční hráče, kteří dusí české zákazníky mnohaletými závazky. 

Ve druhé polovině debaty věnoval Moravec pozornost výstavbě bloků jaderných elektráren v Česku. Podle Novákové se nic nestane, když se povede debata ještě dva tři měsíce o investičním modelu, jak platit výstavbu elektráren. Nezdá se jí totiž reálné, že by byl tendr vypsán už letos. Už proto, že letos proběhnou volby do Evropského parlamentu, bude se měnit Evropská komise, s níž musí Česko tuto otázku konzultovat.

Kuba a Jiránek upozornili diváky, že se hraje o rozhodnutí, které ovlivní jejich životy na dalších 50 až 60 let – a právě kvůli tomu je třeba zvažovat i geopolitické otázky, a ne jen cenu elektřiny.

Nováková prohlásila, že vláda preferuje možnost, aby nový jaderný blok stavěl ČEZ s jistou garancí státu. Tato možnost ani Jiránka, ani Kubu příliš neuspokojila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

6:30 Odsouzenec Pavel Novotný po soudu soptil dále: Špínu Ondráčka povedou v řetězech, škoda že už není trest smrti

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) má zaplatit pokutu ve výši 66 600 korun za nebezpečn…