Poslanci rozhodnou o daňovém balíčku a důchodech

7. 11. 2012 6:35

Poslanci dnes rozhodnou o sporném daňovém balíčku, s nímž vláda spojila důvěru. Je pravděpodobné, že Sněmovna jej po vyřešení rozporů v ODS schválí. Před hlasováním by měli složit poslanecký slib tři nováčci v řadách ODS. Nahradí trojici rebelů, kteří kvůli odporu k navrhovaným daňovým změnám složili mandát.

Poslanci rozhodnou o daňovém balíčku a důchodech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem
reklama

Na programu jsou také předlohy vetované prezidentem a Senátem. Jde například o novelu, která umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku, a o církevní restituce.

Občanští demokraté se dohodli na vyřešení revolty v poslaneckém klubu teprve v úterý. Poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla vládní verzi balíčku podpoří. Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se vzdají mandátu a nastoupí za ně náhradníci Pavel Bohatec, Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, který byl ale letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let do vězení.

Balíček ve vládní verzi například zvyšuje sazby daně z přidané hodnoty, zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy, ruší daňové úlevy pro pracující důchodce a omezuje paušály pro živnostníky.

Předloha o důchodech je v podstatě prováděcím zákonem k reformě penzí, která byla schválena už dříve. Prezident Václav Klaus veto zdůvodnil tím, že na reformě nepanuje potřebná shoda mezi odborníky, politiky i ve společnosti.

Schvalování církevních restitucí Sněmovna po vetu levicového Senátu odkládala kvůli postoji strany LIDEM. Podmiňuje je přijetím daňového balíčku.

Poslanci by měli po prezidentovu vetu hlasovat také o předloze, která má snížit počet dětí v ústavech a naopak podpořit pěstounskou péči. Václav Klaus vrátil dolní komoře i novelu, která má snížit přeplněnost věznic.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…