Poslanci rozhodnou o důvěře Rusnokovu kabinetu, asi ji nedostane

7. 8. 2013 6:20

Poslanci dnes rozhodnou o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Z rozložení sil v dolní komoře vyplývá, že kabinet ji nedostane. Schůzi navštíví i prezident Miloš Zeman, který takzvanou vládu odborníků jmenoval bez vazby na dolní komoru po pádu koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS). Poslanci rozhodnou také o řadě zákonů.

Poslanci rozhodnou o důvěře Rusnokovu kabinetu, asi ji nedostane
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování v poslanecké sněmovně

Aby kabinet důvěru získal, musela by se pro něj v hlasování po jménech vyslovit nadpoloviční většina přítomných poslanců. Proti budou podle deklarací svých zástupců poslanci bývalé koalice ODS, TOP 09 a Starostů a LIDEM, a také někteří nezařazení poslanci. Proti vládě by tak měla hlasovat více než stovka poslanců, tedy nadpoloviční většina.

Pro vládu budou poslanci někdejší opozice - ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Dohromady jde o 91 hlasů. Podporu kabinetu deklaroval i nezařazený Josef Dobeš, další nezařazení ještě nebyli rozhodnuti.

Pokud Rusnokův kabinet důvěru nezíská, měl by podat demisi. Další kroky bude mít v rukou Zeman; je možné, že úřednická vláda bude v demisi řídit zemi ještě i nějakou delší dobu dál.

Poslanci budou na schůzi, která dnes začíná, projednávat také dvě desítky zákonů. Patří k nim návrh na zrušení kontroverzní karty sociálních systémů a předloha, která přenese platbu daně z převodu nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Sněmovna bude schvalovat také kauce pro obchodování s tvrdým alkoholem a několik norem navazujících na změny v soukromém právu, hlavně nový občanský zákoník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš a Pospíšil gratulovali Čaputové. Zeman to od nich pořádně schytal

7:57 Drahoš a Pospíšil gratulovali Čaputové. Zeman to od nich pořádně schytal

Zuzana Čaputová přepsala dějiny a stala se první ženou v pozici prezidentky nejen na Slovensku, ale …