Poslanci začnou vydávat stíhané kolegy. Svobodu a Schwarze už si předvolal imunitní výbor

03.12.2013 19:58

Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes přerušil projednávání žádostí o vydání Bronislava Schwarze (ANO) a Bohuslava Svobody (ODS) ke stíhání. Oba poslance pozve na některé z dalších zasedání. Výbor si ve Svobodově případě vyžádal policejní spis, ve Schwarzově věci opravu žádosti. Novinářům to řekl předseda výboru Marek Benda (ODS).

Poslanci začnou vydávat stíhané kolegy. Svobodu a Schwarze už si předvolal imunitní výbor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování v poslanecké sněmovně
reklama

Šéf mosteckých strážníků Schwarz je u soudu pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. Bývalého pražského primátora Svobodu police obvinila v případu pražské karty Opencard.

Čas jednání není zatím znám

V žádosti o Schwarzovo vydání mostecký okresní soud uvedl, že pokud s ním sněmovna nebude souhlasit, už nebude moci být stíhán. Zákonodárci ale v minulém volebním období doživotní imunitu zrušili. "Okresní soud v Mostě to nějak ještě nezaregistroval," podotkl Benda. Kdy bude výbor v projednávání žádostí pokračovat, není známo. Neví se totiž, kdy bude následující schůze sněmovny, na které by měli poslanci o vydání svých dvou kolegů rozhodovat.

V případu Opencard policie obvinila deset současných a bývalých pražských radních z ODS a TOP 09 z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Městu prý způsobili škodu zhruba 25 milionů korun. Rada včetně Svobody obvinění odmítá.  Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal.

Schwarz trvá na tom, že postupoval podle zákona a správně. Okresní soud v Mostě ho jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…