Poslanec Dolejš švédskou Gretu nepotěší: Planeta potřebuje kompetentní vědce a vzdělané občany, ne hysterický kult ekologie

25.07.2019 21:23

Osmapadesátiletý komunistický poslanec Jiří Dolejš býval kdysi považován za mladou naději KSČM. Dnes už je z něj matador české politické scény a jako zkušený harcovník důrazně varuje před klimatickým fanatismem švédské středoškolačky Grety Thunbergové.

Poslanec Dolejš švédskou Gretu nepotěší: Planeta potřebuje kompetentní vědce a vzdělané občany, ne hysterický kult ekologie
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš

Ani Jiří Dolejš nepopírá, že teploty vzduchu i vody na planetě Zemi se mění. To je fakt. Poslanec si jen není jistý, zda tyto změny teploty povedou v pár desetiletích k podstatnému ohrožení lidstva, jak tvrdí někteří ekologičtí aktivisté. V poslední době je mezi nimi nejhlasitější Greta Thunbergová a právě nad její aktivitou Dolejš kroutí hlavou.

Greta Thunbergová již mnoho měsíců jezdí po světě a varuje světovou veřejnost, že planetu máme jen jednu, a pokud si ji nebudeme více chránit, jednoho dne sami sebe přivedeme do záhuby. Mladé lidi navíc chválí za to, že místo školy chodili každý pátek pravidelně stávkovat za klima. A to je podle Dolejše ten největší problém, protože o osudu planety by měli rozhodovat lidé vzdělaní, a ne lidé zfanatizovaní propagandou.

„Udržitelná civilizace potřebuje kompetentní lidi, vědce a vzdělané občany. V tomto ohledu je apokalyptická guru hnutí „Fridays for Future“ přímým protikladem toho, co skutečné řešení ekologických problémů rozvoje lidstva žádá. Nepotřebujeme panikářský klimatický kult, ale reálná řešení, která nepodvážou ekonomiku a nehodí břemeno její ekologické modernizace na obyčejné lidi,“ napsal Dolejš.

„V rámci svobody slova má svůj prostor každý názor. Jak ona propaganda, tak i varování skeptiků, že její logika kulhá na obě nohy. Co zejména vadí? Opakovaně se v této emotivně vedené kampani odkazuje na různé studie, které prorokují konec civilizace za 15, 20 nebo 30 let. A pak do toho iracionálního strašení koncem světa jsou vtahovány za potlesku různých institucí děti. Ty jsou skutečně naší budoucností, ale ne pokud obětují rozum. Studenti by se měli vrátit k vědě a vzdělání a nepropadat sektářským přístupům. Věda prostě není propaganda a primitivní zjednodušování komplexnosti problému udržitelného rozvoje nepomůže,“ pokračoval poslanec.

Zkrátka a dobře, všechno zlo světa nepochází z toho, že lidé produkují oxid uhličitý a vědci to vědí. Vědí, že klimatické změny se mohou vyvinout různými směry a lidstvo by mělo investovat do smysluplných projektů, které dopady možného vývoje zmírní, ale to podle Dolejše není totéž jako slepě řídit názory různých fanatiků.

 

reklama

autor: mp

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

15:59 „Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

Expremiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem moderátora Luboše Xavera Veselého v jeho pořadu Xaver Live. …