Poslanec ODS Šnajdr zostudil odboráře. Živě. Na Primě

19. 6. 2011 11:56

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ I několik dnů po skončení stávky jitří toto téma emoce, řekl ParlamentnímListům.cz analytik Břetislav Polách. Navázal tak na své hodnocení nedělní Partie televize Prima, jejímiž hosty byli zástupce pravicové ODS Marek Šnajdr a levicových komunistů Vojtěch Filip.

Poslanec ODS Šnajdr zostudil odboráře. Živě. Na Primě

Čtvrteční stávka, která byla zprvu považována za nepředstavitelnou hrozbu, nakonec skončila jednoduše průjezdnou Prahou a minimálními komplikacemi spojenými právě s demonstrujícími odboráři, na tom se ve studiu televize Prima shodli jak předseda KSČM Vojtěch Filip, tak zdravotnický expert ODS Marek Šnajdr. "Těch prvních pár minut ale bylo to jediné, na čem se pánové domluvili," glosoval pro ParlamentníListy.cz analytik Polách. "Musím říct, že duel byl nakonec stejně zajímavý, jak kdyby proti sobě seděli Šnajdr a Rath, což bývá typická dvojice debat," doplnil Polách.

"Já jsem čtvrteční stávku samozřejmě zaznamenal, respektuji ji, nechci ji ale silnými výroky ani bagatelizovat, ale ani přeceňovat," konstatoval v úvodu Šnajdr. "Víte, já považuju tu stávku za velmi úspěšně zorganizovanou, ta stávka jasným způsobem ukázala, že odbory mají důvod stávkovat a ukázala, že zaměstnanci a zaměstnavatelé tuhle vládu nepotřebují," připojil svůj pohled na věc Vojtěch Filip.

AKTUÁLNĚ:

"Tady se krásně ukázalo, že poslanec Šnajdr nejprve řekne, že se tím vlastně ani nebude zabývat, ale když si ho divák pozorně poslechnul během celého vysílání, tak on ty odboráře zostudil prakticky v přímém přenosu. Nejprve je dal do souvislosti s vydíráním, později se hovořilo o živých štítech a ve finále se přiklonil na stranu občanů a o nich mluvil jako o rukojmí," všímá si ve svém hodnocení Polách.

Zástupce ODS v Partii Jana Punčocháře skutečně uvedl, že odborům "nevyšlo vzít si naše občany jako rukojmí" a o několik minut později nekompromisně dodal, že "pacifikovat tuhle zemi, lékaře, hasiče, to není možný, aby tahle moc byla dána do rukou několika stovek občanů."


Čtvrteční stávka odborů je médii posuzována sporně. Někteří upozorňují na slabý počet účastníků, který se s největší pravděpodobností nedostal nad několik tisícovek, jiní naopak poukazují na fakt, že odbory byly poprvé v historii s to zastavit dopravní tepnu Prahy - metro.

Pravicový politický myslitel Alexander Tomský: "Stávka má za cíl vždy blokovat normální každodenní život a podle mě nelze moc oddělit to, že zaměstnanci nenastoupí do práce, a to, že budou třeba blokovat silnice. Obojí má za cíl způsobit škody a počítá se s tím. Aby se snažili zabránit škodám snad po nich ani nemůžete chtít. Právo na stávku je právo na určité násilí, je to určité vydírání. Je fakt, že dříve se proti stávkařům povolala policie, četnictvo či armáda, ale posledních sto let je brána stávka i to, co ji provází, za něco přípustného a není to považováno již za něco tragického. Za Rakouska se ještě v 19. století považovalo zastavení produkce za těžké poškození společnosti. Tím, že existuje legální právo na stávku, tak už se té blokaci nedá dnes moc zabránit."

Profesor, sociolog Jan Keller: "Ta účast je naprosto jasná, já kdybych chtěl jet demonstrovat do Prahy, tak bych musel, vzhledem k tomu, že doprava stála od středeční půlnoci, jet už ve středu dopoledne. Někde v okolí centra Prahy si najmout hotel na čtvrtek a potom ještě na pátek. Při cenách hotelů a cenách za vlak by mě to přišlo na nějakých pět tisíc. Ti lidé, kteří jsou a budou reformami nejvíc poškození, tak těch pět tisíc prostě nemají. Znamená to jenom to, že pokud tam bylo asi dva tisíce lidí, tak že v podstatě nepřišel demonstrovat nikdo z Prahy, což je vůči stávkujícím pražským dopravákům dost nesolidární."


Vojtěch Filip naopak s průběhem, požadavky i stávkou jako takovou souhlasil. Během Partie navíc upozornil, že následky stávky spadají hluboko do minulých let, kdy české vlády zadlužovaly republiku. V té souvislosti Filip poznamenal, že díky dovozním a vývozním cenám, které považuje za špatné, se "i pivo v Německu prodává levněji než u nás, jen si to běžte vyzkoušet."

Šnajdr reagoval jediným výrazem: demagogie. "Vaše vize ekonomiky je, že většina lidí bude závislá na rozpočtu tohoto státu a vy, levicoví politici, jim budete slibovat více a více," upozornil poslanec ODS. Předseda KSČM se mu upřímně zasmál.

Stejně nemilá výměna názorů přišla v momentě, kdy Filip kontroval na Šnajdrova slova o stávce větou: "Vy jste přesně ukázal, že čím míň vzdělaní lidé, tím více nepodporovali stávku." Filip tak narážel na nejnižší stupeň vysokoškolského vzdělání v podobě titulu Bc., jímž Šnajdr disponuje a díky čemuž si například od poslance Ratha v televizních debatách opakovaně vyslechnul několik jízlivých poznámek a častování "pan bakalář" (třeba ZDE).

"Mně se tedy dnes víc líbil Marek Šnajdr. Vypadá, jakoby neuměl do pěti počítat, ale počítat umí. Argumentoval svižně a věcně, s ničím se moc nepáral. Vojtěch Filip je klasický levicový politik, toho nic nerozhodí, používá stále stejný tón, stále stejná fakta, má pořád stejné zabarvení hlasu bez emocí, to mě příliš nebavilo," doplnil analytik.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …