Poslanecká komise vyslýchala Šlachtu a Ištvana devět hodin

29.07.2016 6:00

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se ve čtvtek sešla podruhé. Zhruba devět hodin vyslýchala olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana a bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Poslancům řekli všechny informace k reformě policejního sboru a odpovídali na jejich otázky.

Poslanecká komise vyslýchala Šlachtu a Ištvana devět hodin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ

Komise také obdržela čtyřicetistránkový dokument, který vypracoval Šlachta. Jednání komise bude pokračovat 18. srpna, kdy přijde na řadu výpověď bývalého policisty Jiřího Komárka.

Šlachta před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. „Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání," uvedl Šlachta, který od policie odešel, protože nesouhlasí s plánovanou reformou. Na dotaz novinářů také uvedl, že zatím nedostal nabídku, aby pokračoval v práci ve státních službách. „Myslím si, že asi nejsem důvěryhodný, když řeším věci, které možná měly zůstat utajeny," řekl Šlachta.

Bylo to politicky správné?

Žalobce Ištvan před poslanci mluvil zhruba tři a půl hodiny. "Řekl jsem všechny informace, které má vrchní státní zastupitelství k dispozici a odpověděl jsem na všechny položené dotazy," uvedl Ištvan po jednání.

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) nechtěl hodnotit, jak moc jsou získané informace zásadní. Na jednání ale podle něj zazněly závažné informace a vyvrátily se i některé drby a fámy. „Komise má přijít s tím, co vedlo politiky k tomu, aby policii reorganizovali tak, jak ji reorganizovali, a jestli je to politicky správné, nebo není," řekl novinářům Blažek.

Podle místopředsedy komise Martina Lanka (Úsvit) na jednání zazněly některé už známé věci. „Nakolik jsou ty věci zásadní, se ukáže teprve časem. Z mého pohledu by zásadní být mohly, pokud budou prokázány. Vyložené důkazy jsem tam neviděl," řekl novinářům Lank. Podle něj však poslanci rozebírají živou věc, dřívější sněmovní komise naopak řešily už ukončené případy. „Tím pádem bylo jasné, na co se tam dá ptát. Tady některé věci jsou ještě v řadě případů ve stadiu vyšetřování," doplnil Lank. Uvedl také, že komise neschválila jeho návrh, aby ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) reformu odložil.

Šlachtova zpráva k reorganizaci podle Blažka zůstane zapečetěná v jedné ze sněmovních místností, kde si ji budou moci nastudovat pouze členové komise. Ištvan v této souvislosti prohlásil, že doufá v to, že se do zprávy novináři nikdy nepodívají. Blíž by se poslancům k této zprávě měl na příštím jednání vyjádřit Komárek.

Vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Před komisí ještě vystoupí například žalobci, ministři, policisté, šéfové BIS či GIBS. Její příští schůze se má konat 18. srpna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…