Poslankyně ODS, které říkají Xena, zřejmě odrovnala Klause mladšího a Babiše zatlačila ústy k zemi. Stačil jí jeden tah

15.04.2019 10:57

Václav Klaus mladší dál hýbe sněmovní politikou, navíc ve velmi vysokých patrech. Jak se ODS na začátku dubna naivně pokusila o jeho odvolání ze školského výboru, nyní začíná uvažovat zcela pragmaticky, až vypočítavě. Pro svůj postup totiž zvolila možný tlak na bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny, který je podstatný nejen svým vlivem, ale zejména přesahem.

Poslankyně ODS, které říkají Xena, zřejmě odrovnala Klause mladšího a Babiše zatlačila ústy k zemi. Stačil jí jeden tah
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Kongres moderovali Jana Černochová a Zbyněk Stanjura, vedoucí osobnosti poslaneckého klubu ODS
reklama

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16215 lidí
„ODSka bude chtít zatřást Sněmovnou a směnit výbory. Aktivní je v tomto ohledu především její poslanec Žáček a poslankyně Černochová. Oba už obcházeli několik zástupců jiných stran s dotazy na směny výborů,“ uvedl minulý týden náš zdroj z Parlamentu. Dokonce nám i řekl, čeho by se případné změny týkaly. Má jít o jeden z nejvlivnějších výborů, a sice ten pro bezpečnost.

V současnosti jej vede Radek Koten z SPD, který má navíc za sebou dva extrémně zkušené politiky. Šéfa poslanců SPD Radima Fialu a předsedu SPD Tomia Okamuru. Ačkoli se tito dva stejně jako SPD přímo nepodílejí na vládě hnutí ANO, hrají v hlasováních Sněmovny velmi důležitou a nenahraditelnou roli. Tomio Okamura i Radim Fiala navíc vědí, že ODS je v úzkých a podobné, byť pouze teoretické, směně budou chtít zcela jistě zabránit. Páky na to mají.

Tyto informace jsme přinesli na sklonku minulého týdne a soudě podle reakcí, měli jsme pravdu. Proč ale ODS tolik stojí o bezpečnostní výbor? Na to ParlamentnímListům.cz odpověděl jeden z velmi vlivných poslanců.

„Je to z důvodu počtu složek, které má tento výbor pod sebou. Hovoříme nejen o Vězeňské službě, o hasičích, ale také o NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu), GIPSu (Generální inspekce bezpečnostních sborů), dále třeba Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo BIS či Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Ve všech případech se jedná o práci s abnormálně citlivými informacemi, které se týkají i některých poslanců,“ řekl bez bližších podrobností náš zdroj.

Jak ale tento výbor, spadající pod široká křídla Okamurova SPD, může posloužit k tlaku na odvolání Klause mladšího? Také to naše redakce ví.

  • Krátký rozhovor s předsedou Výboru pro bezpečnost naleznete ZDE

„Lze s tím pracovat, jelikož výbor je v kontaktu s řediteli útvarů, projednávají se zde výroční zprávy, navrhují se zde noví ředitelé a samozřejmě v rámci politického tlaku může sloužit jako barikáda či naopak, tady hovořím například o Čapím hnízdu,“ uvedl náš zdroj k velmi senzibilní otázce premiéra Babiše.

Přeložme si proto jeho opatrná slova do češtiny.

Pokud by se ODS (nebo Pirátům, kteří o výbor rovněž dlouhodobě usilují) podařilo ovládnout Výbor pro bezpečnost, měla by ohromný nástroj pro další a další tlak například vůči Andreji Babišovi. Ten si je toho zcela jistě vědom. Také proto se vedení Sněmovny neoficiálně domlouvá, jakým způsobem postupovat.

„Aktivní je Xena, Stanjura, Žáček,“ řekl naší redakci jeden z poslanců. Oslovení „Xena“ používá řada členů dolní komory Parlamentu pro Janu Černochovou, zřejmě kvůli jejímu bojovému naladění.

„Ono to sice nevyjde, ale poslouží to pro to, aby ostatní strany a hnutí vyhověly ODS a Klause mladšího ze školského výboru opravdu odvolaly, byť by to bylo v tajné volbě,“ dodal.

Plán Jany Černochové na čeření vody okolo Výboru pro bezpečnost tak s největší pravděpodobností vykonal své. ANO se zaleklo a pomůže občanským demokratům Klause juniora definitivně vyzmizíkovat z výboru, který je pro tuto opoziční partaj po mediální stránce velmi důležitý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

20:35 Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

„Všichni si platíme veřejnoprávní média, měla by sloužit, nestraně nás informovat, snažit se utlumov…