Poslankyně bránila Rusko, kolegové ji chtějí trestat. Škromach: Bolševicko-fašistické moresy, jako politické procesy

16.04.2014 15:18

Poslanci vládního hnutí ANO a opoziční TOP 09 se spojili proti poslankyni ČSSD Daně Váhalové, která se jako delegátka v Radě Evropy měla podle nich bezdůvodně zastávat Ruska. Na obranu kolegyně ze strany pak vyrazili dva sociální demokraté.

Poslankyně bránila Rusko, kolegové ji chtějí trestat. Škromach: Bolševicko-fašistické moresy, jako politické procesy
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

Na zasedání Rady Evropy se hlasovalo o sankcích vůči Rusku a zástupci ANO prosazovali nejtvrdší návrh - pozastavení členství do konce roku. Váhalová, která byla vedoucí české delegace, ale hlasovala jinak. „Jsme překvapeni, že hlasování bylo nejednotné a poslanci ČSSD. hlasovali pro nejměkčí sankce vůči Rusku. Proto jsme se dohodli, že problematiku budeme řešit napříč koalicí,“ uvedla zástupkyně hnutí Kristýna Zelienková.

Ve snaze „řešit“ hlasování Váhalové našlo ANO oporu v klubu TOP 09 a Starostů. Jejich poslanec Stanislav Polčák chce rovnou navrhnout její odvolání z funkce šéfky české delegace. „Jako vedoucí delegace se přímo zastala zachování ruských práv v této organizaci. Její postoj se přitom neshodoval ani s postojem koaliční vlády, protože pozastavení práv Ruska podporovalo i Ministerstvo zahraničních věcí,“ uvedl poslanec pro server Novinky.cz.

Sama Váhalová se brání, že na parlamentním shromáždění Rady Evropy hlasovala pro odsouzení připojení Krymu k Rusku a rovněž pro sankce v podobě pozastavení hlasovacích práv v Radě Evropy. Její slova na Facebooku ocenil i její kolega z klubu ČSSD Stanislav Huml. „Stejně jako Dana Váhalová si myslím, že na prvním místě má být dialog. A velmi vítám, že v ČSSD máme poslance s rozumem,“ napsal.

A přidal se i senátor ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj Váhalová vyjádřila takový názor, který má většina občanů a se kterým se on sám setkává téměř denně. Proto považuje reakce na její hlasování za mimořádně ošklivé. „Podobné bolševicko-fašistické moresy, jež se snaží do naší společnosti implantovat někteří extremističtí zástupci TOP 09, kterým už prchají i jejich starostové, je potřeba jednoznačně odsoudit,“ píše senátor. Připomíná mu to prý dobu politických procesů, kdy byli lidé trestáni za projevený názor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…