Poslankyně od Kalouska chce čipovat láhve. Alkohol by kvůli tomu podražil

10.06.2013 16:50

Čip v kontrolní pásce na lahvích s lihovinami už za dva roky. S takovým pozměňovacím návrhem přichází poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Čip má podle ní zabránit daňovým únikům. Ve sněmovně je nyní zákon o povinném značení lihu, který kabinet Petra Nečase předložil v reakci na loňskou metanolovou kauzu. Zákonem se mají poslanci zabývat na své schůzi, která začne v úterý. Unii výrobců a dovozců lihovin se nápad Langšádlové nelíbí, mohl by podle ní vést ke zdražení alkoholu.

Poslankyně od Kalouska chce čipovat láhve. Alkohol by kvůli tomu podražil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alkohol, ilustrační foto
reklama

V současné době platí výrobci lihovin státu za jednu kontrolní pásku podle Generálního ředitelství cel 40 haléřů. Zavedení radiofrekvenčního identifikačního čipu (RFID) by je ale prodražilo o nejméně 2,50 koruny. Výrobci lihovin se obávají, že to bude znamenat zdražení. 

Podle prezidenta Unie výrobců a dovozců lihovin Petra Pavlíka ovšem zavedení čipů nic neřeší. Podle informací unie prý nebylo falšování kolků problém. "Máme stanovisko celní správy z roku 2011, kde říkají, že při více než tisíci kontrolách nebyl nalezen ani jediný falšovaný kolek," řekl Pavlík. Z RFID kódu bude patrné pouze to, kdo je prodejcem. Současný kolek s povinným číslem šarže už podle něj tyto údaje uvádí. Navíc to vyvolá ročně asi půlmiliardové náklady, které dopadnou na spotřebitele nebo prodejce.

Vládní návrh zákona o povinném značení lihu, kterým se nyní zabývá sněmovna, má pomáhat úřadům v boji s nelegálním alkoholem. Nově by se měly lihoviny označovat novou generací ochranných pásek, které by měly informovat například o objemu lihu, který označují. Náměstek ministra financí Ladislav Minčič již dříve ve sněmovním rozpočtovém výboru řekl, že čipové kolky by chtělo ministerstvo zavést i pro tabákové výrobky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…