Pošlapávání svobod. Právník Nielsen chce pro politiky zavádějící opatření i trestní postih

08.01.2022 9:10

Právník a zakladatel institutu Pro Libertate Tomáš Nielsen tvrdí, že se za poslední dva roky úplně změnilo chápání principu demokracie, kdy jsou pošlapávána základní lidská práva a svobody. Nielsen proto navrhuje, aby politici, zodpovědní za protiprávní covidová opatření, byli hnáni před spravedlnost a kromě politické odpovědnosti měli i odpovědnost trestněprávní.

Pošlapávání svobod. Právník Nielsen chce pro politiky zavádějící opatření i trestní postih
Foto: Archiv TN
Popisek: JUDr. Tomáš Nielsen, právník roku 2018

Nielsen v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa vysvětluje, proč založil institut Pro Libertate, který vystupuje proti nesmyslnosti, neústavnosti a protiprávnosti vládních nařízení. „Specializuji se na informační technologie, za což jsem dostal i tu cenu právníka roku v roce 2018. A s internetem a digitalizací velmi úzce souvisí ochrana osobních údajů a soukromí, které vnímám jako jednu ze základních hodnot a práv, které je třeba chránit a v posledních dvou letech dostává velmi tvrdě na frak,“ uvádí Nielsen.

Jako jeden z nejhorších případů protiprávního jednání označuje vyhlášku o povinném očkování, kterou vydal končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Vyhlášku o povinném očkování z 10. prosince absolutně odmítám a vnímám ji jako velice nebezpečný protiústavní akt. Čistě formálně je to intenzivní zásah do jednoho z lidských práv, které navíc provedl ministr zdravotnictví v demisi, což je absolutně nepřijatelné,“ má jasno Nielsen.

Za poslední dva roky se podle Nielsena zcela změnilo chápání principu demokracie. „Základem demokracie jsou lidská práva a svobody a ve chvíli, kdy se objeví nějaká potřeba ve prospěch veřejnosti, která ty svobody potlačuje, tak se musí postupovat velice citlivě a obezřetně. A my postupujeme úplně opačně, ten nátlak na plošné očkování je zářným příkladem porušování práva na dobrovolnost souhlasu. Je to až úsměvné, že mluvíme o dobrovolném očkování, když jsme zavedli absolutní diskriminaci neočkovaných osob, a to vůbec nemluvím o informovanosti,“ štve Nielsena.

„Nestavím se obecně proti očkování, ani proti tomu, že v některých momentech může mít veřejné blaho přednost před svobodami jedince, ale musí k tomu být jasné a pravdivé informace a každé takové omezení svobod musí být pečlivě promyšleno, aby zasahovalo do práv lidí co nejméně. A to se neděje po celou dobu pandemie,“ tvrdí rezolutně právník.

Pandemie koronaviru podle něj navíc neznamená takový stupeň nebezpečí, aby se tlak na plošné očkování vůbec musel vyvíjet. „V případě očkování proti koronaviru ten stupeň nebezpečí není tak masivní, aby by bylo ve veřejném zájmu takto razantní omezení svobod. To by se muselo jednat opravdu o nějakou smrtelnou epidemii, což tady nenastává. Navíc očkování nebrání ani přenosu viru, takže tu máme tlak na vakcinaci, která ale tu epidemii neukončí,“ nechápe Nielsen a dodává, že většina populace očkování ani nepotřebuje, protože jim smrtelné nebezpečí nehrozí.

Problém je podle právníka také v tom, že se v západních demokraciích dlouhodobě uvažuje tak, že politici nesou jen politickou odpovědnost a ne trestní. „Já o tom přesvědčený nejsem a je škoda, že i orgány činné v trestním řízení zatím z nějakého důvodu spíše chrání ty politiky, kteří jsou zodpovědní za ten současný stav. To hodnocení trestních činů probíhá trochu zvláštně, protože podle mě například vynucování testů ve školách nebo v zaměstnání může naplnit skutkovou podstatu trestného činu, přesto se zatím neobjevil žádný případ, kdy by byl někdo za to dohnán k odpovědnosti,“ vadí Nielsenovi.

Nejvíce podle Nielsena v rámci nesmyslných protiprávních opatření trpí děti. „Já nejsem v životě jenom právník, ale také rodič, a to, co se děje na dětech, považuju skutečně za zrůdnost. A nejde jenom o roušky, ale i o to, že ty děti ztratily nějaký pevný režim. Nevědí dne ani hodiny, kdy bude zavedena on-line výuka, kdy se dostanou do karantény, a to navíc nezákonně,“ kritizuje opatření Nielsen.

„Přijde mi, že právě ochraně dětí bychom se měli věnovat nejvíce, protože ministerstva zdravotnictví a školství se očividně nezamyslela nad duševním zdravím a rozvojem dětí. Zdraví se totiž nezakládá jen na fyzickém blahu, ale i na psychickém a sociálním blahu. Pokud dětem v rámci udržení fyzického blaha, což je navíc u dětí téměř zbytečné, protože pro ně není covid nebezpečný, ničíme psychiku a sociální vztahy, tak je to naprosto nepřijatelné,“ vysvětluje právník.

„Ale pevně věřím, že to je dočasné a že to porušení práv za poslední dva roky už bylo tak intenzivní, že se spravedlnosti dovoláme a může to spočívat i v trestní odpovědnosti politiků. Ten problém ještě zdaleka není u konce a je potřeba, aby zákonodárci a české soudy vytvořili jasné mantinely, ve kterých se budeme do budoucnosti pohybovat, jak budeme řešit případné nové epidemie,“ dodává Nielsen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…