Pospíšil na Hrad, zaznělo v ČT. Exministr ale z politiky spíše couvá

28.06.2012 21:16

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve čtvrtečním Hyde Parku hovořil o svém náhlém odvolání z funkce. Přiznává, že odvolání přišlo nečekaně, nevěděl o něm, ale odmítá poškozovat premiéra spekulacemi o tom, jaký byl skutečný motiv. Ten prý ostatně dříve nebo později vyjde najevo.

Pospíšil na Hrad, zaznělo v ČT. Exministr ale z politiky spíše couvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

"To, co média spojují s mým odchodem, že na stole leží jmenování doktorky Bradáčové, to se v budoucnosti potvrdí nebo vyvrátí," řekl Pospíšil. Nechce prý působit zhrzeně nebo poškozovat premiéra za jeho rozhodnutí tím, že bude spekulovat o možných skrytých motivech svého odvolání. Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, zda za jeho odvoláním nestojí snaha udržet na vrchním státním zastupitelství Libora Grygárka.

"Nikdy jsem nechtěl po státních zástupcích, aby mi řekli, jaké konkrétní spisy dělají a co v nich je. Ministr spravedlnosti nemá vědět, co dělají státní zástupci v konkrétních kauzách. Jsem přesvědčen, že pan Mečl postupoval správně. Je nepatřičné ptát se státního zástupce, jakou kauzu právě dělá. Tím už státního zástupce ovlivňujete," popírá Pospíšil spekulaci v souvislosti s tím, zda mohl být odvolán kvůli citlivému spisu, ve kterém figuroval sám premiér, že by věděl nebo snad dokonce by mohl ovlivňovat to, čím se státní zástupci zabývají.

Krok premiéra Nečase odvolat ministra spravedlnosti z funkce vyvolal vlnu nevoli v řadách veřejnosti. Je možné, že toto rozhodnutí ovlivní úspěch sociálních demokratů v nadcházejících krajských volbách. Pospíšil ale vyzval občany, aby se rozhodovali podle jednotlivých krajských kandidátů, ne podle centrální politiky ODS. "ODS má celou řadu velmi schopných krajských politiků," je přesvědčen Pospíšil.

Pospíšil na Hrad!

Pospíšil se těší velké oblibě veřejnosti. Dokazuje to kromě demonstrací na jeho podporu také divák volající do přímého vysílání ČT. Ten exministrovi nepřímo navrhl, aby kandidoval na post prezidenta republiky. "Já bych ani nemohl jít, protože mi není čtyřicet let," pousmál se Pospíšil a dodal, že se z vrcholné politiky spíše chystá lehce stáhnout.

Další otázka mířila skutečně na tělo. "Lžete vy, nebo lže pan premiér?" ptal se divák. "Mně je to jedno, já se nepotřebuji přes média hádat s panem premiérem, já jsem konstatoval, že pan premiér měl informace o tom, že nejvyšší státní zástupce důrazně uvažuje o navržení Lenky Bradáčové do funkce vrchní státní zastupitelky," odpověděl Pospíšil.

Pospíšil se v pořadu ČT vyjádřil i ke kauze Vlasty Parkanové. Byl ale opatrný v konkrétních soudech. O případu prý není podrobně informován, nemůže tedy říci, zda se Ministr Kalousek odmítáním vydat Parkanovou snaží chránit kontinuitu své politiky nebo spíše sám sebe. Nechtěl se ani vyjádřit k tomu, zda bude hlasovat pro nebo proti jejímu vydání policejnímu stíhání, potřebuje se nejdříve seznámit s materiály. Každopádně je přesvědčen v to, že policie a justice funguje správně.

Cítím odpovědnost

"Jmenování pana Rampuly je věcí, za kterou nesu politickou odpovědnost, veřejně to přiznávám, ale nebyl to žádný zlý úmysl," komentoval Pospíšil to, že jím navržený vrchní státní zástupce musel být nakonec odvolán kvůli tomu, že brzdil prošetřování kauz a "zametal je pod koberec". Nikdy prý nezaznamenal, že by za Rampulou někdo stál a že jej nemá odvolávat.

Sám osobně je dle svých slov optimistou, co se týče postihování korupce. S příchodem Zemana a Mečla se prý začalo blýskat na lepší časy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…