Pospíšil v televizi hájil trafiky: Nemorální jednání ještě nemusí být trestné

18. 6. 2013 19:15

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) upozorňuje na to, že řada odborníků poukazuje na spornost trestnosti aktuální policejní kauzy. Posoudit to musí orgány činné v trestním řízení a soud. Někteří experti upozorňují i na to, že možné nemorální jednání nemusí být ještě trestné. Prozradil také, že o premiérovi bude mít ODS jasno do pátku.

Pospíšil v televizi hájil trafiky: Nemorální jednání ještě nemusí být trestné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

O místopředsedovi sněmovny a ODS Jiřím Pospíšilovi se spekuluje jako o jednom z možných premiérů. Vrátil by se do vlády, ze které ho vyhodil Petr Nečas právě na post nejvyšší? Na tuto otázku odpovídal v Úterním Interview ČT24. Vyjádřil se také k možnému obvinění Petra Nečase (ODS).

Nechme konat policii a soudy

„Nezdá se mi etické, že média mají tyto informace (o chystaném obvinění) dříve, než osoba, které se to týká," kroutil hlavou Pospíšil v úvodu pořadu. Zvláštní se mu zdá i to, jakým způsobem unikají informace do médií. Pokud se tak děje legální cestou, je to v pořádku, pokud je to cestou nelegální, je třeba si na to dát pozor. ODS ale trvá na tom, že orgány činné v trestním řízení mají celou věc prověřit, jak se sluší a patří.

„Sama podstata té kauzy je mezi právními kapacitami vnímána jako velmi sporná. Když se podíváte na internet, např. na názory docenta Kysely, tak ten jasně říká, že ne každé nemorální jednání je automaticky trestným činem. Já si vůbec nejsem jist, zda jde tady o trestní jednání a pokorně budu čekat na posouzení," říká místopředseda ODS. Docent Jan Kysela působí na Univerzitě Karlově a zaměřuje se na ústavní právo.

Jako ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal Ivo Ištvana z pozice státního zástupce, ale o čtyři roky později uznal svou chybu a Ištvana do funkce vrátil. Hodnocení kauzy, kterou má Ištvan na starosti teď, je však třeba provést až poté, co se dočkáme pravomocných verdiktů soudu. Může se také stát, že soud posoudí argumenty žaloby jako nedostatečné a pak budou muset státní zástupci také své jednání vysvětlit.

ODS bude mít jasno do pátku

O premiérovi z řad ODS bude mít podle Pospíšila strana jasno do pátku. V tuto chvíli ale nelze říci, jak bude jednání vypadat, kolik jich bude a kdo z ODS v nich zasedne. Jistý je zatím jen osoba úřadujícího předsedy Martina Kuby.

O konkrétních jménech se ale budou politici ODS bavit napřed mezi sebou a teprve poté oznámí výsledek jednání do médií. Opačně to fungovat nemůže. K možné nominaci Kuby na post premiéra poznamenal, že mu nevadí fakt, že Kuba není poslancem. Více k tomu ovšem říci nechtěl.

Zdůraznil ale, že mu jde především o to, aby současná vláda dotáhla rozpracované věci. Z oblasti práva např. uvedla definitivně v život občanský zákoník. „Problém české politiky je, že vlády se permanentně mění, málokterá dotáhne svůj mandát do konce a pak nemá šanci dokončit svou práci," myslí si místopředseda ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…