Potichu, nechtěl slávu. Babiš poslal 700 tisíc obci postižené velkou vodou

23.07.2021 13:27 | Bleskově

Pár týdnů poté, co se jihem Moravy prohnalo tornádo, udeřily na severu Čech velké přívalové deště. Na Šluknovsku lijáky napáchaly velké škody. Plné ruce práce s vyklízením bahna a naplavenin mají i v obci Dolní Poustevna. Ale právě sem doputovala nečekaná pomoc. Předseda hnutí ANO a stávající premiér poslal obci na transparentní účet 700 tisíc korun. Vše v naprosté tichosti a bez mediální pozornosti.

Potichu, nechtěl slávu. Babiš poslal 700 tisíc obci postižené velkou vodou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Na Šluknovsku a Děčínsku před pár dny udeřily přívalové deště. Přávaly vody doprovázely tisíce blesků. Zkáza se z nebes řítila i na obec Dolní Poustevna.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17936 lidí

Obec s rozlohou 11 km čtverečních a 1 700 obyvateli. Starosta Robert Holec mladší své spoluobčany po zklidnění živlů informoval, že všechny škody mají důkladně nafotit pro pojišťovnu.

„Všechny poškozené věci a nemovitosti důkladně fotit pro potřeby plnění pojištění. Zítra (v neděli 18. července) bude v 10 hodin otevřený sběrný dvůr, kam můžete vozit věci, které chcete vyhodit. Zároveň přivezeme všechny možné prostředky pro úklid po povodních (kolečka, lopaty, dezinfekce, mycí prostředky) budou volně k dostání ve sběrném místě,“ napsal starosta na webu obce minulou sobotu.

Vysvětlil lidem, proč se minulý týden obec zahalovala do tmy a dobrovolným hasičům poděkoval za to, jak dokázali lidem pomoct v hodinách nejvyšší nouze.

„V případě potřeby ubytování nás prosím kontaktujte, nabízíme možnost přespání ve sportovní hale zdarma. Děkuji všem dobrovolníkům a hasičům za ochotu a pomoc našim občanům, kterým voda poškodila majetek. Veřejné osvětlení bylo vypnuto z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlil starosta Holec mladší.

Obci s velmi bohatou historií z vlastních peněz pomohl také předseda vlády Andrej Babiš. Na transparentní účet obce v tichosti a mimo světla kamer zaslal obci 700 tisíc.

Dárce Babiš

První písemná zmínka o obci, která je ze dvou stran obklopena německým územím, pochází již z roku 1241. V tomto roce potvrdil král Václav I. hraniční listinu biskupství míšeňského a Horní Lužice. V listině je prvně uvedeno místo, kde později vznikla ves Poustevna a uvádí, že v těchto končinách bydlíval poustevník podle něhož dostala osada jméno. Server Wikipedie upozorňuje. že v roce 1918 povýšil císař Karel I. ves Dolní Poustevnu na město. V roce 1921 bylo ve městě 297 domů a 3066 obyvatel (313 Čechů, 2561 Němců).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…