Slovní spojení „dead cat bounce“ (odraz mrtvé kočky) pochází z akciových trhů, kde se tak říká krátkému období růstu u aktiv, která jinak katastroficky padají. Vychází z myšlenky, že „i mrtvá kočka se odrazí, když ji pustíte z dostatečné výšky“.
Právě takové krátké momenty, kdy se kolabující strana na chvíli zmátoří, studoval analytik Tyler Weaver, jinak známý jako Armchair Warlord. A to ve vztahu k Ukrajině. Jeho poslední predikce byla, že se Ukrajina začne hroutit na jaře 2024 a fronta na Donbasu se skutečně začala hroutit, takže Ukrajina ze zoufalství v létě zahájila vpád do Kurské oblasti. „Teď už můžeme vidět konec,“ míní analytik.
Předně vysvětluje, co pojem „dead cat bounce“ znamená u ofenzivy. Jedná se o poslední útok mocnosti, která už vojensky kolabuje a snaží se ze spárů prohry vyrvat vítězství poté, co se situace otočila v její neprospěch. „Kromě případů zásahu vyšší moci, například při francouzské orleánské kampani v letech 1429–1430, jsou takové operace velmi kontraproduktivní a jen uspíší porážku mocnosti, která je zahájila,“ soudí. S tím, že ve vojenské historii je řada příkladů, dokonce tolik, že z nich lze dělat předpovědi. Právě pro tento účel analyzuje tři takové případy z první světové války, která je svým charakterem nejbližší právě konfliktu na Ukrajině.
První případ je Brusilovova ofenziva. Analytik připomíná, že první světová válka nezačala pro Rusko dobře, porážka u Tannenbergu byla drtivá, Rusko nakonec opustilo Polsko a linii stabilizovalo až na území dnešního Běloruska v polovině roku 1915.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta