Použije Rusko jaderné zbraně? Obvinění létají vzduchem

24.04.2022 8:56 | Ze sítí

Jsou ruské hrozby v podobě použití jaderných zbraní opět na pořadu dne? Ekonom Lukáš Kovanda se na svém twitterovém účtu podělil o to, jak čte informace zaznívající z Moskvy, že USA chystají na Ukrajině jaderný útok. Ruská strana se tímto tvrzením snaží podle něj zakrýt vlastní plánovaný jaderný atak. Ruské ministerstvo obrany takové plány popírá.

Použije Rusko jaderné zbraně? Obvinění létají vzduchem
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Spojené státy připravují provokace s cílem obvinit Rusko z použití taktických jaderných zbraní, píše se na stránkách oficiální ruské tiskové agentury TASS. Podle šéfa sil radiační, chemické a biologické obrany Igora Kirillova je plán těchto provokací reakcí na úspěchy Ruska ve speciální operaci na území Ukrajiny.

„Ruské ministerstvo obrany má informace o tom, že Spojené státy připravují provokace, aby obvinily ruské ozbrojené síly z použití chemických, biologických nebo taktických jaderných zbraní,“ uvedl Kirillov.

Podle Kirillova je plán reakcí na úspěch Ruska ve speciální operaci. „Jen v březnu a dubnu tohoto roku vedení západních zemí pravidelně vydávalo provokativní prohlášení o možnosti použití zbraní hromadného ničení Ruskem,“ řekl.

  • Původní zdroj ZDE

USA podle jeho slov provokace připravují, protože ruská speciální operace má úspěch. „Pouze v březnu a dubnu tohoto roku vedení západních zemí pravidelně vydávalo provokativní prohlášení o možnosti použití zbraní hromadného ničení Ruskem," upozornil.

Rusko již dříve deklarovalo, že jaderné zbraně by použilo například v případě ohrožení vlastní existence. Koncem března mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že speciální operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, důvodem k jejich použití není.

Spolu s novým prohlášením Kirillova se však naopak objevují obavy, že jde o zastírací manévr a zbraně hromadného ničení chce použít právě Rusko. Takový pohled na sociální síti sdílí ekonom Lukáš Kovanda.

„Rusové varují, že Spojené státy chystají na Ukrajině jaderný útok, z něhož obviní Moskvu. Prý má jít o pomstu za úspěšnou vojenskou operaci na Ukrajině. Lze to číst tak, že jaderný útok chystají Rusové, neb se jim válka vůbec nedaří, jak chtěli, a potřebují jej na někoho svalit,“ píše Kovanda.

Také vnučka bývalého sovětského vůdce Nikity Chruščova hovořila v sobotu o tom, že Rusko je již na použití jaderných zbraní připraveno. „Vzhledem k tomu, že existují otázky, jak daleko může Rusko zajít, aby dosáhlo vítězství, je použití taktické atomové zbraně nyní reálnou variantou,“ uvedla pro americký server Newsweek s tím, že může jít o jednu z mnoha možnosti, kterou Rusko může využít.

Ruské ministerstvo obrany ještě téhož dne, v sobotu, popřelo plány na použití jaderných zbraní na Ukrajině. Tvrzení Spojených státu označilo za „absurdní“, informovala o tom agentura Interfax.

„Prohlášení ředitele Ústřední zpravodajské služby CIA o možném použití taktických jaderných zbraní je absurdní,“ prohlásil v sobotu šéf sil radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov.

Upozornil, že při současném technickém vybavení mezinárodního systému monitorování jaderných zkoušek není možné utajit nasazení takového typu zbraní. „Jestli to ředitel CIA nechápe, tak buď není profesionál, nebo ho uvádějí v omyl,“ dodal Kirillov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně varuje státy, aby byly připraveny na možnost, že Rusko na Ukrajině taktické jaderné zbraně použije; naposledy tak učinil před týdnem v televizním rozhovoru. Zdůraznil, že Rusko původně popíralo několik měsíců i přípravy invaze na Ukrajinu, aby ji v únoru skutečně napadlo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…