Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

30.6.2022 2:40 odp. | Ze sítí

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla zaměřit na svém sociálním profilu na lži, kterých se měl dopustit premiér Petr Fiala (ODS) ve svém projevu k národu. A v Ostravě pak na toto téma diskutovala se známým písničkářem Jarkem Nohavicou.

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání
Foto: FCB Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková se zpěvákem Jarkem Nohavicou

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10650 lidí
„Není pravda, že náš stát má uložen zemní plyn v podzemních zásobnících na našem území. Pokud premiér hovořil, že jsou zásobníky naplněny asi z cca 65 % své kapacity, tak to možné je. Kapacita zásobníku je cca 2,7 mld. metrů krychlových zemního plynu. Jenže ten plyn si v těchto zásobnících uskladňují obchodníci. Náš stát má prostřednictvím Státních hmotných rezerv uskladněno asi jen 300 mil. metrů krychlových zemního plynu. A tento plyn ještě nakoupil za nesmírně vysoké ceny, odhaduji asi o 2 mld. Kč více, než je možné nakoupit,“ poznamenala Vitásková.

„Takže podtrženo sečteno: Stát disponuje pouze 300 mil. m3 zemního plynu, který má uložen v podzemních zásobnících. Ostatní množství patří soukromým firmám – obchodníkům. Je to jejich plyn pro jejich spotřebitele, které mají na území EU a mohou mít i mimo EU,“ dodala ve svém prvním příspěvku.

Další lež se podle Vitáskové týkala ČEZu a přemrštěných cen.

„Dle premiéra není možné prodávat elektřinu za cenu, za kterou ČEZ vyrobí (vč. přiměřeného zisku). Údajně by se proti tomu postavili minoritní akcionáři. Ale řešení je jednoduché. Zdanit energetickou firmu například 53 % nebo dokonce 80 %. Pak pro spotřebitele v ČR tzv. „zastropovat ceny“ např. na 2 Kč/kWh. Rozdíl ceny, za kterou ČEZ prodává na burzu nebo obchodníkům, pak uhradit ze státního rozpočtu,“ píše Vitásková.

„Něco obdobného se již provedlo v minulých letech v platbách za ‚zelenou‘ energii – kdy byly ceny pro spotřebitele zastropovány vyhláškou na cca 400 Kč/MWh a zbývající část (do cca 820 Kč) byla hrazena výrobcům ze státního rozpočtu. V té době jsem se plně zasloužila o toto zastropování, jako předsedkyně ERÚ. Díky tomu každá domácnost ušetřila za elektřinu stovky až tisíce Kč ročně. Dlouhodobě je pak potřeba vytvořit systém, kdy budeme na lipské burze nezávislí a elektřina z našich zdrojů půjde za rozumné ceny přímo našim lidem,“ zmínila.

A ve svém posledním příspěvku uvedla to, že „z projevu premiéra Fialy k národu lze přímo vyčíst jeho odpovědnost za špatné řízení státu v rozporu s Ústavou ČR, za poškozování národních zájmů, za úpadek a krizi nebývalých rozměrů“.

„Slib, že nikoho nenecháme padnout, byl jen posledním hřebíčkem do rakve projevu premiéra Fialy. Miliardami jen házel, jako by si neuvědomoval, že peníze do státního rozpočtu musí přinést daňoví poplatníci, firmy, občané, že vysoké ceny energií jsou důsledkem špatné energetické politiky, ideologie, která nás přivádí do chudoby a bídy, bankrotu firem a nezaměstnanosti. Stihl upozornit občany, že růst cen bude pro nás šokem, ale nemáme mít ostych požádat o podporu, prostě „nebojte se žebrat“. Zadlužit stát do neskutečných rozměrů povede k dalšímu úpadku České republiky. Ale to již tu pan Fiala nebude a někdo další bude v „projevu k národu“ hovořit, že za to může Fialova vláda?“ ptá se Vitásková.

„A to občané nesmějí připustit. Pevně věřím, že rychlý nástup nové kompetentní vlády přinese konstruktivní okamžité řešení příčin úpadku ČR, že se vyhneme dalšímu prohlubování krize, zadlužování nejen občanů, firem, ale i státu,“ zakončila.

O těchto tématech pak zřejmě diskutovala se známým písničkářem Jarkem Nohavicou. „S Jarkem Nohavicou povídání nad šálkem kávy, nejen o písničkách, létě, radosti, ale také o cenách energií, které trápí všechny občany, firmy. Krásné setkání u nás doma v Ostravě...“ popsala fotku, kterou nedávno zveřejnila.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

9:51 Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

„Chce mít vláda další měsíce ve funkci ředitele zpravodajských služeb osobu bez prověrky, kterou má …