Povinně mezi vojáky? Jana Černochová navrhuje...

23.07.2015 14:51 | Zprávy

Příslušníků aktivních záloh je příliš málo, posteskla si v rozhovoru pro server Svobodné fórum poslankyně Jana Černochová (ODS), členka sněmovního branného výboru. Vysvětlila, že situaci by mohl změnit nový zákon, který by finanční podporu členům aktivních záloh, ale i jejich zaměstnavatelům, zvýšil. Prozradila také, co čeká od nového prezidenta USA, který ve funkci vystřídá Baracka Obamu.

Povinně mezi vojáky? Jana Černochová navrhuje...
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová, ODS

Černochová prozradila, že máme sice 2,5 tisíce tabulkových míst pro záložáky. Ve skutečnosti jich je jen 1200. „Což je strašně málo,“ posteskla si. Prý tomu tak není jen kvůli tomu, že čekají na nový zákon. „Je to i proto, že tady neprobíhala žádná kampaň, aby se veřejnost oslovila a aby bylo vysvětleno, co vlastně ty aktivní zálohy dělají,“ uvedla s tím, že dalším problémem je i nedostatečné vybavení pro záložáky. Připomněla, že záložáci musí splnit všechny fyzické a zdravotní testy a složit přísahu, protože startovací podmínky jsou jak pro profesionální armádu, tak pro záložáky stejné. Na druhou stranu mnohdy vyfasují balíček základních věcí, které jsou ale často nefunkční. „Takže si vlastně pěstují dost drahý koníček a chodí si dokupovat věci do army shopů,“ prozradila.

Mladí lidé by se měli účastnit armádních kempů

Myslí si, že jak do záloh, tak do profesionální armády by se mělo začít náborovat přirozenou a příjemnou metodou už na základních a středních školách. „Například ve Francii a myslím, že i v Británii mají středoškoláci povinné armádní kempy, což mi připadá úžasné,“ svěřila se. Mladí lidé by se na těchto armádních kempech měli seznamovat s integrovaným záchranným systémem a státní službou vůbec. „A druhá je, že by se měl pěstovat pocit nějakého vlastenectví. Tedy vědomí, že máme se státem společenskou smlouvu a že když od státu něco chceme, tak bychom to taky měli nějak vracet. A to, co bychom měli vracet, tedy kromě daní, je, že se budeme podílet na jeho zabezpečení, když nás někdo napadne nebo když tady budou povodně nebo jiné živelní katastrofy,“ uvedla.

Na otázku, jak jsou příslušníci aktivních záloh státem odměňováni, přiznala, že „úplně směšným žoldem“, který prý činí asi pětistovku měsíčně. „A na cvičení si berou dovolenou. Až v návrhu nového zákona je, že se to jim i jejich zaměstnavateli bude kompenzovat platem. Což je úplně v pořádku. V novele tedy je, že se to bude hradit jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli, aby si na tu dobu mohla firma najít brigádníka a nestrádala,“ prozradila.

Výcvik záložáků by měl trvat dvanáct týdnů, tedy stejně jako u profesionálních vojáků. V aktuálním návrhu zákona by tato doba měla být nepretržitá, tzv. „v jednom kuse“. Černochová ale bude dávat pozměňovací návrh, aby to bylo do 24 měsíců. „Protože je mi jasné, že sebevstřícnější zaměstnavatel se nedokáže vzdát zaměstnance na tři měsíce,“ vysvětlila, proč bude změnu navrhovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…