Pozor na to, co se děje v Iráku. Tereza Spencerová pozorně sleduje tuto zemi

29.08.2018 21:25 | Zprávy

Analytička Tereza Spencerová na stránkách serveru Literárky.cz přišla s varováním, v co vše se může Irák proměnit. Ten totiž podle jejích slov aktuálně stojí před volbou, v níž se politicky motivované nepokoje a případná občanská válka vyrovnávají s vyhlídkou na ekonomicky motivované nepokoje, případnou sociální vzpouru a rozpad státu. Irák navíc podle všeho čekají měsíce bez vlády a ve hře je také premiér nakloněný USA nebo Íránu. „Premiér, před nímž budou takřka neřešitelné problémy. A ve finále vlastně i volba, jaký typ občanské války pro Irák zvolí,“ říká analytička.

Pozor na to, co se děje v Iráku. Tereza Spencerová pozorně sleduje tuto zemi
Foto: pixabay.com
Popisek: Irák - státní vlajka

Irácký nejvyšší soud před pár dny potvrdil, že výsledky ručního přepočítávání květnových parlamentních voleb nepřinesly žádné zásadní změny – zvítězil protiamerický šíitský duchovní Muktada Sadr v koalici s komunisty, připomněla Spencerová. Nyní, po svátcích, konečně zasedne parlament, aby prý zvolil, kdo povede zemi. „Nicméně ať bude do čela vlády zvolen někdo proíránský, proamerický, nebo dokonce snad i neutrální, žádná dobrá volba pro Irák to nebude – protože důsledky tohoto rozhodnutí se potáhnou nejspíš celé roky,“ míní analytička.
 
V případě, že by prý nová vláda akceptovala poslední „záchvěvy“ Američany dosazeného premiéra Hajdara Abádího, který nejprve akceptoval americké sankce proti Íránu, a po hněvivé reakci Teheránu dokonce zrušil i svou cestu do Íránu, ale vzápětí couvl s tím, že prý Bagdád nebude s Íránem obchodovat v dolarech, nelze vyloučit seriózní nepokoje a destabilizaci celé země. 
 
„Mnozí Iráčané by takový postoj odmítli jako ‚podřízenost Americe‘ a terčem by se nemusela stát jen vláda, ale i americké jednotky v Iráku,“ upozornila Spencerová s tím, že pokud „nový Bagdád“ sankce odmítne jako celek, stane se sám terčem amerických sankcí, což vyžene ze země většinu západních firem, ekonomické dopady povedou k dalšímu sociálnímu napětí a výsledná nespokojenost může vyvolat mocenské vakuum, které oživuje myšlenky na rozpad země a otevře znovu prostor pro Daeš a další teroristy. „A neutrální vláda může ‚znechutit‘ všechny,“ dodala.
 
Následně připomněla, že irácká vláda se obvykle formuje po dohodě mezi stranami a skupinami s největším počtem poslaneckých křesel, k nimž se – zase obvykle – přidávají menší strany, ať už šíitské, sunnitské, kurdské nebo jiné. Nejpočetnější koalice pak prý vybírá svého premiéra a všechny ostatní posty, což je zatím podle všeho ještě hodně vzdálená záležitost. „Protiamerický Muktada Sadr sice už uzavřel koalici s proamerickým Abádím i s proíránskými milicemi a přidávají se i malé kurdské a sunnitské strany, ale na většinu v parlamentu tato ‚všeirácká‘ formace stále nedosahuje,“ napsala.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od únosu až k soudu o stamiliony. Pražský soud odkrývá pozadí sporu podnikatelů

7:59 Od únosu až k soudu o stamiliony. Pražský soud odkrývá pozadí sporu podnikatelů

Soudní spor mezi Pavlem Buráněm a Jaroslavem Novotným, který se projednává u Obvodního soudu pro Pra…