Pozor, pane Sobotko. Na světlo mohou vyjít další fakta o privatizaci OKD

30.07.2017 7:28

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl možná zpozornět. Podle serveru Lidovky.cz se rozbíhá další kolo prověřování prodeje menšinového podílu společnosti OKD, na který v roce 2004 dohlížel tehdejší ministr financí Sobotka. Zpozornět by ale měla i Komerční banka, která v privatizaci mohla také sehrát určitou roli. Jakou?

Pozor, pane Sobotko. Na světlo mohou vyjít další fakta o privatizaci OKD
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov
reklama

Vláda sociálního demokrata Stanislava Grosse prodala menšinový podíl společnosti OKD za 4,1 miliardy korun. Vycházela přitom z posudku, který tento menšinový podíl ohodnotil přibližně na 2 miliardy. Kabinet prodal šestačtyřicetiprocentní podíl ve společnosti za dvojnásobek, ale podle expertů mohl stát získat mnohem víc. O víc než pět miliard víc.

Na přípravě sporného posudku se měla podílet Komerční banka. Ta ale nemá statut znaleckého ústavu, takže se k tomu neměla vyjadřovat. Podle policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kteří kauzu znovu prověřují, mohla Komerční banka posudku na 2 miliardy dodat na důvěryhodnosti.

Celý článek naleznete zde

Vedle Komerční banky policie prověřuji také roli advokátní kanceláře Allen & Overy, která připravovala privatizační smlouvu. O roli Komerční banky v oceňování podílu v OKD prý advokáti věděli, ale mlčeli o tom. Jak advokátní kancelář, tak Komerční banka však jakékoli pochybení odmítají.

„Komerční banka v předchozích letech poskytla orgánům činným v trestním řízení dokumenty a vysvětlení související s celou kauzou, jakékoliv pochybení na její straně nebylo zjištěno,“ řekl mluvčí banky Pavel Zúbek. „Jsme přesvědčeni, že k žádnému pochybení z naší strany nedošlo,“ uvedla Jana Kloudová z Allen & Overy.

Hlavní odpovědnost za kritizovaný posudek ale podle obžaloby nese Rudolf Doucha s Pavlem Kutou a Janem Škurkou z Fondu národního majetku, jenž transakci zajišťoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…