Praha 12 zrušila zákaz hazardu. Heren má být sedm

21.04.2015 17:13

Rada městské části Prahy 12 v pondělí schválila konec zákazu hazardu. Na seznam v příloze celoměstské vyhlášky, která loterie v Praze reguluje, navrhuje sedm míst pro herny. Koalice ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12 ale není v názoru na hazard jednotná. Podle starostky Daniely Rázkové (Změna pro Prahu 12) navíc už na těchto místech herny fungují, protože jim dobíhají správní řízení o ukončení provozu automatů s Ministerstvem financí, sdělila ČTK. Vyhlášku i se seznamem adres musí ještě schválit zastupitelé hlavního města.

Praha 12 zrušila zákaz hazardu. Heren má být sedm
Foto: Hans Štembera
Popisek: Herna, ilustrační foto
reklama

Jednotlivé městské části si vyhlášky samy schvalovat nemohou, tuto pravomoc má jen hlavní město. Proto seznam ještě není definitivní. „Magistrátní koalice, která má nulovou toleranci v programovém prohlášení, jistě vyhlášku neotevřela proto, aby tam nějaké herny přibyly, ale naopak aby se mohly k nulové toleranci přidat i další městské části,“ řekla ČTK starostka. Podle ní i to může vést k tomu, že nové adresy do seznamu při jednání o vyhlášce na zastupitelstvu Prahy neprojdou. „Chtějí, aby místa byla zdůvodněná, proč tam hazard nevadí. Pomoci by mohlo i to, že usnesení nepřijalo zastupitelstvo,“ uvedla Rázková.

V městské části po rozhodnutí zastupitelstva o nulové toleranci v roce 2011 skončily výherní automaty, které povolovala radnice, zůstaly ale ty povolované ministerstvem. „Vedlo s nimi správní řízení, které trvá dodnes,“ vysvětlila starostka. Tyto provozovny se dostaly na seznam, kde by mohly herny zůstat.

Herny jsou na nevhodných místech

V pátek v nich podle Rázkové byli kontroloři radnice a Ministerstva financí. „Zjistili jsme řadu nesrovnalostí. U vstupu do kasin například neprobíhá povinná kontrola příchozích, našli jsme nelegální automaty. Všechno bude v protokolu o kontrolách,“ uvedla starostka. Herny navíc podle ní jsou na nevhodných centrálních místech městské části.

Změnu v přístupu městské části k hernám prosadily v devítičlenné radě šesti hlasy ANO a ČSSD. Změna pro Prahu 12 s ní nesouhlasí. Podle Rázkové je pondělní usnesení rady v rozporu s dřívějším rozhodnutím zastupitelstva městské části. „Máme podezření, že tento postup je nezákonný,“ uvedla starostka. Navíc prý zvažuje, že ze své pozice rozhodnutí rady pozastaví, podepsat ho prý odmítla.

Nulovou toleranci hazardu zavedla Praha 12 před čtyřmi lety. Ve vedení radnice tehdy seděli zástupci ČSSD, Změny pro Prahu 12 a Věcí veřejných, které podporovala KSČM. V opozici zůstala do té doby vládnoucí ODS a dále TOP 09.

V Praze od října 2013 platí vyhláška o hazardu. Hazard zcela zakázaly například Praha 2, 6 nebo 12, další radnice jej omezily. Nová pražská koalice se v koaliční smlouvě zavázala zavést nulovou toleranci plošně na celém území metropole. Finanční výbor nově doporučil, aby peníze z hazardu byly rozděleny podle počtu obyvatel, a ne podle obvodů, které herny tolerují. Peníze z hazardu byly také jedním z důvodů, kterým ČSSD a ANO zdůvodňovaly sedm heren. Městská část by nepřišla o peníze z výnosů z hazardu.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…