Praha opět odložila arbitráž s vlastníkem Opencard

04.11.2014 14:42

Dosluhující vedení Prahy již podruhé odložilo rozhodnutí, zda město vstoupí do arbitráže s vlastníkem opencard, firmou eMoneyServices (EMS). O arbitráži budou opět jednat na svém zasedání příští týden. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Praha dluží EMS peníze za služby v minulosti, firma již na město podala žalobu. Vlastník karty dnes nechtěl postup vedení Prahy komentovat. Opencard již stála Prahu asi 1,35 miliardy korun.

Praha opět odložila arbitráž s vlastníkem Opencard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Validátor karty Opencard
reklama

Důvodem, proč radní rozhodnutí odložili, je záměr nechat si zpracovat právní analýzu. Ta by měla ověřit, zda si přistoupením na formu arbitráže Praha sama dopředu neoslabí svou pozici před soudem.

Historicky vznikly závazky Prahy vůči firmě Haguess, která byla původním majitelem projektu. Před časem jej převzal nový majitel, společnost EMS. Schválení rozhodčí smlouvy by umožnilo arbitráž ohledně části dluhů za licence ke kartám za 34 milionů korun. Praha a EMS již na sebe vzájemně podaly žaloby, arbitráž by oproti klasickému soudnímu jednání trvala kratší dobu. Rozhodčí soud podobně projednává spory Prahy ohledně tunelu Blanka.

EMS nechce rozhodnutí pražských radních komentovat

EMS se dnes nechtěla k postupu rady vyjadřovat, s arbitráží již v minulých týdnech souhlasila. "V tuto chvíli nebudeme rozhodnutí rady komentovat. Rád bych pouze připomněl, že celková výše pohledávek Prahy vůči společnosti EMS činí 170 milionů korun a stále, ani po šesti měsících, není smluvně ani finančně zajištěna naše podpora provozu Opencard," uvedl pro ČTK mluvčí EMS Martin Opatrný.

Co bude s kartou pocházející z éry primátora Pavla Béma (ODS) dál, není zcela jasné. EMS v uplynulých měsících předložila Praze tři nabídky. Podle vedení města v jedné z nich žádala nepřijatelnou částku blížící se 500 milionům korun. EMS následně předložilo další dvě, do kterých by byli zapojeni soukromí investoři. Ani na tyto nabídky Praha nepřistoupila. Končící primátor Tomáš Hudeček nedávno ČTK řekl, že město připravuje zavedení nové a údajně levnější karty. Odcházející vedení města o ní ale zatím nerozhodlo.

Projekt Opencard je spojen s řadou problematických smluv

Kartu opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Projekt je spojen s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi už dlouho neúspěšně vyrovnává. Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i současných radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků.

V kauze opencard už bylo jiných pět úředníků odsouzeno. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …