Praha plánuje revitalizaci až pěti set bytů, uvedla v pražské televizi primátorka Krnáčová

13.03.2018 9:04

V dalším díle pořadu Otázky pro primátorku, který vysílá každý druhý týden metropolitní televize Praha TV, se probírala aktuální témata české metropole. Konkrétně šlo o odkoupení části akcií od firmy Veolia, výstavba nových bytů, jejich cena, infrastruktura a také revitalizace Výstaviště Holešovicích.

Praha plánuje revitalizaci až pěti set bytů, uvedla v pražské televizi primátorka Krnáčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová

Poté, co se sešlo sdružení pro architekturu a rozvoj a udělal se průzkum mezi obyvateli Prahy, ze kterého vyšlo, že obyvatelé Prahy chtějí víceméně totéž, co hlásá metropolitní plán, a to zastavět brownfieldy a nerozšiřovat Prahu. Plán je jasný, ale stále se nic nového neděje. Proč tedy? Co s tím může Praha udělat?

Anketa

Bojíte se o Českou televizi, tak jako čeští umělci a opoziční politici?

5%
95%
hlasovalo: 15472 lidí
„Vázne to v procesu, který je zdlouhavý a který není moc nakloněný k rychlé výstavbě, také ve stavebním zákoně a také v tom, že máme 22 stavebních úřadů a 22 politických reprezentací, které jsou na jednotlivých úřadech. Musíme se domluvit s Ministerstvem pro místní rozvoj o tom, jakým způsobem změnit stavební zákon tak, aby lhůty, které jsou závazné, ale v současné době nejsou sankciované, byly dodržované. Když se podíváme na celosvětový žebříček, na kterém místě je Česká republika při celém tomto procesu, tak jsme na úrovni kolem Rwandy, na 167 místě – to je skandální. Děláme všechno pro to, abychom proces urychlili," řekla pro TV Praha Adriana Krnáčová. A dodává:

„V současné době jsme schválili dva projekty, které by měly jít do realizace, jeden je na Černém Mostě, kde je přibližně 200 bytů a druhý v Dolních Počernicích, kde by mělo být 300 bytů."

Ohledně nedostatku bytů existují studie, které prý mají předpovědi, že kolem roku 2030 bude opravdu katastrofální nedostatek. „Myslím si, že celý útlum nastal okolo roku 2010, může za to i ekonomická krize a postoj vůči tomu, jak developeři v minulých obdobích komunikovali s politickou reprezentací. Je to důsledek toho, že nedůvěra v jejich počínání byla značná a způsobila, že se spíš říkalo ne, aniž by se blíže zkoumalo, zda to má smysl, nebo ne. A tím se celá výstavba zabrzdila. Já si myslím, že velký podíl na tom má stávající stavební zákon," řekla pro TV Praha Krnáčová.

Je to několik dní, co Praha schválila harmonogram odkoupení části akcií Pražských vodovodů a kanalizací zpět od firmy Veolia, konkrétně se jedná o 49 procent, ale do budoucna se počítá s tím, že odkup bude stoprocentní. Co to pro Prahu bude znamenat a je v Praze voda drahá?

„V porovnání s ostatními městy v Praze voda není rozhodně drahá, ale zatím nemůžu říct, co to bude pro Prahu znamenat. Z harmonogramu vychází, že sto procent bude Praha vlastnit až v roce 2028. Pro Prahu to znamená, že konečně zase získává kontrolu nad vodou a infrastrukturou. Zatím to bohužel bylo v rukou soukromého subjektu a Praha byla kritizována, že v letech minulého tisíciletí prodala vodu. Je o strategická komodita, které by se města neměla zbavovat," řekla pražská primátorka.

Posledním tématem byla revitalizace Výstaviště v Holešovicích, kde město plánuje udělat řadu změn včetně zbourání hlavní brány. „Je nachystaných hrozně moc malých projektů, které v celku tvoří celý nový pohled na Výstaviště. Je také potřeba vyřešit dopravu a celou zeleň. Plán se bude táhnout několik let. Jsem ráda, že v loňském roce se zvýšila návštěvnost o třicet pět procent, Výstaviště navštívilo skoro 1,7 milionů lidí. Lidé si tam navykli chodit, a právě proto jim chceme zpříjemnit prostředí. V současné době se pracuje na revitalizaci restaurace Pražan," prozradila plány Krnáčová.

Na závěr pravidelné relace také sdělili, že by ráda ocenila obdivuhodný výkon Ester Ledecké na olympijských hrách. „Ráda bych Ester dala klíče od Prahy, což je výjimečné ocenění pro výjimečné lidi. Původně jsem jí chtěla dát čestné občanství, ale to mi bylo řečeno, že se dává až za celoživotní zásluhy, Ester je sice dvaadvacet let, ale já si myslím si, že by si to stejně zasloužila. Začneme tedy tím klíčem a doufejme, že to bude pokračovat," uzavřela Krnáčová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasistické nadávky, pak přiletěla rána. A pak spousta dalších. Svědectví našeho reportéra, zmláceného na akci Vandasovců

14:58 Rasistické nadávky, pak přiletěla rána. A pak spousta dalších. Svědectví našeho reportéra, zmláceného na akci Vandasovců

REPORTÁŽ V Dubí na Teplicku to v sobotu odpoledne vřelo. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSS…