Praha řeší: Havlovo náměstí, nebo náměstí Václava Havla?

22.09.2016 9:51

Praha se nemůže shodnout na jméně piazzetty Národního divadla. Mohla by nést jméno po exprezidentovi Václavu Havlovi. Otázkou však je, zda se náměstí před Národním divadlem bude jmenovat Havlovo, nebo Václava Havla. Píší to Lidové noviny.

Praha řeší: Havlovo náměstí, nebo náměstí Václava Havla?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Srdce ze svíček s iniciály VH

Členové pražské místopisné komise preferují Havlovo náměstí, lidovecký radní pro kulturu Jan Wolf je spíše pro náměstí Václava Havla. „Mně se zdá označení Havlovo náměstí celkem divné,“ zmínil Wolf s tím, že máme náměstí Jana Palacha i Winstona Churchilla. Finální podoba názvu se tak bude ještě probírat.

„To místo je správné. Dokonce i Dagmar Havlové se líbí, ale bude potřeba jeho revitalizace,“ řekla k prostoru před Národním divadlem členka místopisné komise Eliška Kaplicky Fuchsová. Podle jejího názoru by přejmenování a úprava náměstí byly hezkým dárkem k Havlovým nedožitým osmdesátinám. Ty připadají na letošní 5. říjen.

Kritika Havlova náměstí je zmiňována například i proto, aby se název nepletl s Havelskou ulicí nebo Havelským tržištěm. Problém s přejmenováním piazzetty na Havlovo náměstí by nemělo ale být administrativním problémem. „Náměstím může být piazzetta, pokud si změní adresu Národní divadlo. Byly návrhy přejmenovat část Rašínova nábřeží, ale byl by to obrovský problém, jelikož by si adresy museli měnit lidé. A s tím většina rezidentů nesouhlasila,“ popsala členka komise Alena Ježková.

S výběrem místa souhlasí i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle ní je to důstojné místo v blízkosti Národní třídy i Národního divadla.

reklama

autor: vef

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

9:29 35 Kč za hermelín v krámu. Účtenka? Přes 50 Kč. Penny Market přistižen při podvodu. Ne poprvé

Víte, který řetězec dostal od roku 2022 zdaleka nejvíce pokut? Byl to řetězec Penny Market. Na sankc…