Praha se nebude rozrůstat za své hranice, stavět se bude uvnitř

10.04.2014 10:37 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Hlavní město Praha se už nebude rozrůstat za své současné hranice. Stavět by se mělo uvnitř na takzvaných brownfieldech nebo v rozvojových územích. Do města se přitom na volné plochy vejde až dalších 432.000 lidí. Vyplývá to z prvních podkladů k novému územnímu plánu Prahy, který vypracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Novinářům to dnes řekli primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a architekt IPR Roman Koucký. Metropolitní plán má být schválen v roce 2017.

Praha se nebude rozrůstat za své hranice, stavět se bude uvnitř
Foto: Blogspot / tan
Popisek: Panorama hlavního města Prahy

„Naším cílem je město uzavřít, respektive zastavit další rozšiřování, které už není ekonomicky výhodné," řekl Hudeček.

Na plochy, na kterých se dá uvnitř města stavět, tedy takzvaná rozvojová území, by se v případě výstavby domů vešlo podle propočtu IPR až 432.000 obyvatel. V současné době je hustota obyvatel v Praze 56 lidí na hektar zastavěné plochy, ekonomicky ale začíná město fungovat při koncentraci zhruba stovky obyvatel na hektar. „To je tak nízké číslo, že Praha už by měla zkrachovat," řekl Koucký. Rozvojových a transformačních území je v Praze nyní celkem zhruba 7660 hektarů, přičemž IPR sčítal pouze pozemky, jež jsou větší než 30 hektarů, navíc nezapočítal plochu letiště v Ruzyni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…