Pravda o Babišovi a důchodech. Kalousek: Vše je jinak

10.06.2021 12:51

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se na serveru Deník.cz rozhovořil o důchodech a o tom, jak zákon o důchodovém pojištění stanovuje pevný valorizační vzorec, podle nějž se každý rok zvyšují důchody. „Takový systém se však žádné populistické vládě nelíbí, protože vyplatit povinné peníze ze zákona žádné body nepřináší,“ uvedl Kalousek.

Pravda o Babišovi a důchodech. Kalousek: Vše je jinak
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý poslanec TOP09 Miroslav Kalousek
reklama

Jak Kalousek uvádí, valorizační vzorec zohledňuje inflaci a nárůst reálných mezd v ekonomice. „Teoreticky má takový vzorec dvě výhody: Každý si může spočítat, o kolik mu bude zvýšen důchod, a politici by se o tom neměli každý rok handrkovat. Prostě platí zákon a basta. Takový systém se však žádné populistické vládě nelíbí, protože vyplatit povinné peníze ze zákona žádné body nepřináší. Zvláště ve volebním roce chce populistický politik říkat důchodcům: ‚To kvůli mně jste dostali přidáno, já jsem vám ty peníze dal.‘,“ popisuje Kalousek a všímá si letošní situace, kdy i přes obří deficit a nedostatek peněz soutěžily vládní strany ANO a ČSSD, kdo přidá víc. A celkem to bude o 300 korun, průměrně tak důchodci dostanou přidáno 758 korun.

„Uvědomuji si, že ekonomická situace českých důchodců není nijak růžová a pro mnohé bude ten přídavek vítaný. Problém je, že vláda ty peníze nemá. Bude si je muset půjčit a ve svém důsledku si je půjčí od vnuků těch, kterým přidá. Vnuci to pak budou muset spláceti s krvavými úroky,“ varuje Kalousek a obává se, že současnou rozpočtovou politikou nakládáme na naše děti a vnuky víc, než budou schopni unést.

„Během pouhých tří let (2020 až 2022) jim zvýšíme dluh o více než 1 bilion korun a především jim zanecháme jeden obrovský neřešený problém s našimi penzemi a zdravotní péčí,“ dodal Kalousek a varoval před nevyhnutelnými důsledky – v budoucnu by mohlo dojít ke snížení důchodů a ke zhošení dostupné zdravotní péče. 

„Ti, kteří nás dnes po téhle cestě vedou, rádi argumentují ‚péčí o chudé‘. Paradoxem je, že právě ti chudí mohou doplatit na jejich politiku nejvíce. Finančně silní jedinci nebudou odkázáni pouze na státní důchod a bude-li třeba, koupí si kvalitní zdravotní péči v zahraničí. Ti opravdu chudí, odkázáni výlučně na veřejné služby, se ale ocitnou v nezáviděníhodné situaci,“ řekl s tím, že změnit by se to dalo leda tím, že by došlo k úpravám obou dvou pojistných systémů. 

„Jeden starý politický vtip říká, že koupit si někoho za své peníze umí každý. Opravdové umění je prý koupit si někoho za jeho vlastní peníze. Vláda to s důchodci zkouší jinak. Chce si je koupit za peníze jejich vnuků. Záleží pak na každém z nás, zda se koupit necháme, nebo ne,“ zakončil.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…