„V bratislavském babyboxu v centru Hniezdo záchrany byl nalezen novorozený chlapeček bez známek života. Případ je vyšetřován kriminální policií. Podle prvních informací, které máme k dispozici, nefungovala signalizace a dítě bylo pravděpodobně v boxu několik dní. Je navýsost kruté, že až taková (vím, že ojedinělá) hrůzná událost otevřela diskusi o přínosu babyboxů vůbec,“ poznamenala Jitka Chalánková ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz.
„Česká republika byla za babyboxy kritizována i Výborem pro práva dítěte OSN. Paradoxně právě v tomto případě Českou republiku tato kritika nezajímá, když v jiných agendách se jí právě lidskoprávní aktivisté často ohánějí. Mediální svět představil babyboxy jako schránky, které zachraňují děti před smrtí v popelnici. Jenže realita je mnohem složitější. Počet nebohých mrtvých novorozených dětí nalezených na různých místech se dlouhodobě nemění. Kolik z dětí odložených v babyboxech by právě takto skončilo, to se neví a nelze to nijak prokázat či propojit,“ dodává Chalánková.
„Výbor pro práva dítěte stejně jako já vytýká této aktivitě zvýšení nabídky pro snadné řešení nechtěné situace bez přijetí jistě obtížné zodpovědnosti. Bere dítěti právo znát svou identitu. Jde o základní lidské právo, pokud je to možné. Samozřejmě s právem na život, to nezpochybňuji. Ohrožené či opuštěné dítě musí být pod dohledem státu, to soukromá iniciativa dokonce bez jakékoliv zákonné úpravy nemá nahrazovat. Snad nežijeme ve středověku a najdeme jiné možnosti,“ míní Chalánková, že je třeba hledat jiné cesty, jak pomoci ženám v situaci nečekaného těhotenství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.