Pravda o volbách! Pirátský kandidát vám vyrazí dech tím, co soudí o demokracii

27.02.2020 8:52

Tomáš Tožička vzbudil lehké pozdvižení, když si ho Piráti vybrali jako svého kandidáta do Senátu v obvodu, který zastupoval Jaroslav Kubera. Nyní s ním hovořil Čestmír Strakatý v Prostoru X. Došlo na rok 1968, sametovou revoluci i rozmach oligarchů a kvazi fašistických skupin. Nadnárodní firmy je podle Tožičky potřeba podrobit demokratické kontrole. A hlavně se nevzdávat jako po roce 1968.

Pravda o volbách! Pirátský kandidát vám vyrazí dech tím, co soudí o demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Tožička (Piráti)
reklama

Čestmír Strakatý začal Tožičkovým citátem, že kdyby demokratické volby mohly něco změnit, tak už je kapitalisté zruší. „Proč teď kandidujete v demokratických volbách?“ zeptal se. Tožička odpověděl, že proto, aby volby zrušeny nebyly a aby oligarchické mocenské struktury nemohly zemi ovládnout, což podle něho hrozí. „Volby jsou nebo měly by být výrazem toho, co si lidé přejí, ne výrazem toho, kolik peněz může kdo narvat do voleb a manipulovat s veřejným míněním,“ mínil Tožička a dodal, že původně citoval spisovatele Marka Twaina.

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9531 lidí

Tožička také prohlásil, že v demokratických volbách stále hrozí, že vyhrají nedemokratické struktury. „Nebylo by to v naší zemi poprvé, právě teď v únoru oslavujeme... neoslavujeme, ale připomínáme si to výročí, kdy v demokratických volbách a formálními demokratickými postupy zvítězila nedemokratická strana, podobně si to můžeme připomenout v Německu a podobně se to stalo v několika dalších zemích,“ pravil Tožička s tím, že cílem je ve volbách zabránit tomu, abychom si demokracii sami zničili. Dodejme, že 25. únor není výročím vítězství KSČ ve volbách, ale převratu, který tato strana rozpoutala.

Moderátor dále citoval z Twitteru o údajné neslučitelnosti kapitalismu a demokracie a ptal se kandidáta do Senátu, zda tedy v Čechách není demokracie. Tožička odvětil, že doufá, že tady není ten nejtvrdší kapitalismus. Demokracie tu prý funguje, i když s deficity, jako je kontrola médií oligarchy.

Debata se pak stočila k definici kapitalismu. „My, když jsme mluvili v roce 1989 o tom, co tady chceme budovat, tak jsme mluvili o nějakém demokratickém, sociálně tržním systému. Kde jsme chtěli využít ty nejlepší věci z toho, co nám ty systémy nabízí,“ začal Tožička a dodal, že samozřejmě žádný systém nefunguje dokonale. „My se bavíme o tržním hospodářství. O tom, že chceme, aby tady fungoval trh, na kterém všichni ti hráči mají vyrovnané postavení. Že umožňujeme, aby tady byly nějaké regulace, které zamezí těm největším excesům, jako třeba máme antimonopolní úřad,“ doplnil.

Fotogalerie: - Rok po roce očima studentů (1989–2019)

1989-2019, rok po roce očima studentů Gymnázia Kad...
1989-2019, rok po roce očima studentů Gymnázia Kad...
1989-2019, rok po roce očima studentů Gymnázia Kad...
1989-2019, rok po roce očima studentů Gymnázia Kad...
1989-2019, rok po roce očima studentů Gymnázia Kad...
1989-2019, rok po roce očima studentů Gymnázia Kad...

Dále Tožička prohlásil, že je potřeba nadnárodní firmy podrobit demokratické kontrole, tedy omezit jejich vliv. „Pokud někdo podniká, tak by měl podnikat a nevyužívat tyhle věci, aby ovlivňoval politiku ve svůj prospěch, to si myslím, že by mělo být základem,“ prohlásil. Zmínil také problém daňové optimalizace, kterou si malí a střední podnikatelé nemohou dovolit.

Strakatý se dotkl i Tožičkova prohlášení z Twitteru, že kapitalismus a pravicová politika jsou zločiny proti lidskosti. Pirátský kandidát uvedl, že to bylo v diskuzi o tom, jak ve Velké Británii zemřel hlady postižený člověk, protože mu byly odebrány dávky. A na jeho smrt přišli až exekutoři, kteří ho chtěli z bytu vystrnadit. Doplnil, že se jednalo o sarkasmus, ale z jeho strany se jednalo o odsouzení politiky mocných, kvůli které umírají lidé. „Kdo za to ponese odpvědnost? Ti úředníci, ti politici? Kriminální vina to asi není, ale nějaká vina to určitě je,“ mínil Tožička. Zmínil, že požadavek na zajištění důstojného života, např. bydlení, už byl v Chartě 77.

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20303 lidí
Moderátor pak přesměroval diskuzi na Tožičkův názor na pravicovou politiku 90. let. „Když se podíváme na to, co se dělo v rámci velké privatizace, na všechny ty tunely. Na to, jak fungovala justiční mafie soudce Berky, lehké topné oleje. To jsou věci z historie, ještě nás čeká, abysme se s tím vyrovnali. můžeme říci, že to bylo revoluční období, ale nemůžeme se na to vymlouvat 30 let. Tak dekáda 90. let nebyla úplně nejšťastnější,“ vysvětlil Tožička. Doplnil, že v tomto období mnoho lidí získalo nedůvěru k demokratickým institucím, která trvá dodnes.

Pak přišel na řadu výrok s „masovým vrahem amatérem“ Stalinem. Tožička sovětského generalisima srovnal s Leopoldem II., za jehož vlády došlo k pověstným masakrům v Kongu. Tožička belgického monarchu označil za brutálního kapitalistu a dodal, že je rozdíl mezi kapitalismem, tržním hospodářstvím a mezi podnikáním a kumulací kapitálu.

Z dalších výroků na Twitteru měl Strakatý připraven ten o tom, jak v roce 1968 zde podle Tožičky byla demokracie a tlačil kandidáta do srovnání s dneškem. Tožička si ovšem stěžoval, že 240 znaků na Twitteru je na vyjádření myšlenky málo. Ale nakonec popsal, v čem by mohl být rok 1968 inspirací: „Třeba v tom, že lidé se skutečně začali zajímat o to, co se děje. O to, že jim začali demontovat to, za čím ti lidé stáli. A nebyli to straníci. byla to spousta lidí, kteří se v tom angažovali. Jako třeba moji rodiče, kteří to v těch 70. letech také odnesli.“ Občané podle něho kladli odpor do té doby, než násilí a represe celou věc převálcovaly. Naopak negativní inspirací je dle něho to, kolik lidí pak režim tolerovalo a odpor vzdalo. Což jim ovšem nevyčítá.

„Myslím, že pro nás by mělo být obojí nějakou inspirací, výzvou, že to nevzdáme. Že tady někteří mocní, říkáme jim oligarchové, začínají ovládat společnost. Nebo že se nám tady populistické, kvazi fašistické skupiny dostávají až do Parlamentu. Tak že to není důvod, abychom rezignovali, ale je to důvod k tomu, abychom se dál zaměřili na to, že s tím chceme něco dělat. A znamená to víc angažovanosti,“ poznamenal Tožička, ale doplnil, že chápe, že je to těžké.

Celý rozhovor ZDE

Fotogalerie: - Venku se Štafetou Plzeň

„Virus Babišismus se šíří v ČR." Lidé dorazili na ...
Mezi pomocníky Milionu chvilek pro demokracii se o...
Už přijeli do Plzně...
Lidé na náměstí Republiky mohli sledovaltpřímý pře...
On-line přenos na Náměstí republiky v Plzni.
"Chcete se obejmout?" ptala se "chvilkařka" lidí v...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…