Pravičáci ztrhali národní banku, která hrozí žalobami: Raději mlčte. A vinen je i Klaus

25.11.2013 13:18

Kdyby ČNB nedělala nečekané kroky, které zvýhodňují jedny na úkor druhých, a jen se starala o stabilitu cenové hladiny, nemusela by podle Petra Macha, šéfa strany Svobodných, čelit kritice a vyvracet různé fámy o motivech své intervence vůči koruně. Na Facebooku se vyjádřil také právník Pavel Hasenkopf, ten pro změnu označil členy Rady ČNB za zcela odtržené od reality.

Pravičáci ztrhali národní banku, která hrozí žalobami: Raději mlčte. A vinen je i Klaus
Foto: Svobodni.cz
Popisek: Předseda Svobodných Petr Mach

ČNB ve čtvrtek 7. listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Hlavní přínos devizových intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám HDP, které by byly mnohem větší v případě deflace. Krok ovšem kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ve společnosti také začaly kolovat různé fámy a spekulace, které se snažily najít skutečné motivace kroku ČNB.

ČNB v souvislosti s těmito spekulacemi vydala vyjádření, ve kterém odmítá tvrzení, že členové bankovní rady mohli mít osobní prospěch z devizových intervencí na oslabení koruny nebo o nich rozhodli za účelem zajištění finančního prospěchu konkrétní osoby. Banka dokonce dala najevo ochotu bránit se i pomocí právních kroků.

To je ovšem situace, která přispěla k dalším spekulacím i dalším komentářům na sociálních sítích. Například šéf Svobodných Petr Mach na Facebooku napsal: „Mezi lidmi začaly kolovat všelijaké spekulace o motivech náhlé devalvace koruny a následného zdražení. Chystají se žaloby a všelijaké petice proti ČNB, protože krok centrální banky mnohé poškodil. ČNB se lidovým nařčením brání. Kdyby nedělala nečekané kroky, které zvýhodňují jedny na úkor druhých, a jen se starala o stabilitu cenové hladiny, nemusela by ČNB vyvracet podezření či fámy,“ píše Mach.

Členové bankovní rady jsou špatně vybraní

Ve svém názoru není rozhodně osamocen, což dokazuje příspěvek někdejšího právníka Hradu z dob prezidentování Václava Klause Pavla Hasenkopfa, který zpochybňuje důvěryhodnost všech výroků banky. Na Facebook napsal: „Jim už vážně hráblo. Po tomhle jim už nikdo neuvěří, že na těch pověstech něco není. Kdyby to nechali být, pes by po tom neštěkl,“ míní sympatizant strany Svobodných Hasenkopf a pouští se hned do dalších úvah. „Já si taky nepodloženě zaspekuluji: Za měnovou intervencí není žádný Kellnerův obchod ani osobní obohacení se členů ČNB, ale docela obyčejná odtrženost od reality, hraní si s grafy a špatný výběr členů bankovní rady ČNB bývalým prezidentem,“ napsal Hasenkopf.


 

reklama

autor: dkr

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…