Stanovisko Ústavu státu a práva si vyžádal ministr financí Miroslav Kalousek, který po celou dobu byl rázným obhájcem své stranické kolegyně Parkanové. Dnes ministerstvo zveřejnilo posudek, sepsaný ředitelem ústavu Janem Bártou, z něhož vyplývalo, že ministerstvo obrany si skutečně nemuselo obstarávat znalecký posudek, ani jinak zjišťovat, zda jsou španělské letouny nakupovány za cenu obvyklou. S tím však zásadně nesouhlasí například Nejvyšší kontrolní úřad.
Rozbor NKÚ, který přinesl již v minulém týdnu server Česká pozice, uváděl, že povinnost nechat si vyhotovit znalecký posudek vyplývala z § 12 Zákona o majetku České republiky č. 219/2000 Sb. Podle tohoto ustanovení si stát musí takový posudek opatřit, pokud je kontrakt uzavírán na základě tzv. „jednacího řízení bez uveřejnění.“ To znamená, že na výběr dodavatele není vypsána veřejná soutěž.
V takovém případě může být stanovena cena pouze do výše rovnající se ocenění tohoto majetku. NKÚ dospěl k závěru, že není možné, aby si takový posudek zpracovalo ministerstvo, neboť to samo nákup provádí, takže zcela určitě nemůže být nezávislé.
Tento názor podpořili i další právníci. Česká pozice citovala právní názor právníka renomované advokátní kanceláře: „Ministerstvo musí jednat s péčí řádného hospodáře. Podobně to funguje i v byznysu. Například předseda představenstva akciové společnosti před podpisem miliardového kontraktu nespoléhá na právní rady interních poradců a najímá si externí konzultanty.“ Dále připomněl, že se jednalo o nejvýznamnější investici ministerstva v roce 2009 a ministryně jí jako zodpovědný ústavní činitel měla věnovat náležitou pozornost.
Speciální technika - speciální nákup
Dnes zveřejněný posudek Ústavu státu a práva Akademie věd, který si nechalo zpracovat ministerstvo financí, však zpochybňuje základní premisu předchozí konstrukce. Podle něj se totiž v daném případě nejednalo o nákup bez veřejné soutěže. Podle názoru ředitele Ústavu Jana Bárty v daném případě nebyly splněny podmínky jednacího řízení bez uveřejnění. Proto se při nákupu letadel CASA muselo jednat o veřejnou zakázku, která podléhá úplně jinému režimu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo