Právníci sněmovny zpochybnili postup koalice. ČSSD má nový argument

05.11.2011 15:29

Sněmovní právníci zpochybnili podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka postup koalice při sloučení rozpravy k reformním zákonům a omezení řečnické doby poslanců na dvakrát deset minut za celou debatu. Zaorálek ze stanoviska odcitoval také pasáž, že lze omezit práva poslanců, pokud míra obstrukcí přesáhne únosnou mez. Koalice si ale stojí za svým výkladem jednacího řádu a rozprava v nezměněné podobě pokračuje.

Právníci sněmovny zpochybnili postup koalice. ČSSD má nový argument
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka ve sněmovně

Legislativní odbor podle Lubomíra Zaorálka uvedl, že v praxi se slučují do společné rozpravy související body a smyslem ustanovení není slučování bodu nesouvisejících. Jde prý o nezvyklý postup, o němž mohou být pochyby a může být přezkoumán Ústavním soudem. Pokud se omezí debata poslanců na dvakrát deset minut, myslí se tím omezení na každý bod sloučené rozpravy, uvedl Zaorálek s poukazem na rozbor.

"Stanovisko legislativního odboru je podle mého názoru jednoznačné," tvrdil místopředseda ČSSD a sněmovny, kterého ale koalice nepouští jednání řídit, aby nevyužil své pravomoci schůzi z nějakého důvodu přerušit.

Související: Bráníme se teroru ČSSD, zdůvodňuje pravice průběh schůze sněmovny

Koalice trvá na svém výkladu jednacího řádu, v němž se v souvislosti s omezením počtu vystoupení nepíše o bodu, ale o věci. Bod a věc podle vládních poslanců není totéž. K výtkám legislativců ke sloučení rozpravy k nesouvisejícím bodům Marek Benda (ODS) podotkl, že v jednacím řádu se o jejich věcné ani žádné jiné příslušnosti nepíše; právníci se odvolávají jen na praxi.

Legislativci podle Zaorálka také v souvislosti s obstrukcí ČSSD napsali, že mezi právní principy patří zákaz zneužívání práv. Mají ale prý pochyby o tom, že únosná mez zdržování byla nyní překročena.

K věci:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…