Právník: Je dobré znát autora amnestie. Mohou padat tresty

07.05.2013 9:53

Ústavní právník Jan Kysela nezastává názor některých politiků, kteří už jsou znuděni pátráním po autorech novoroční amnestie a chtějí veškerou odpovědnost nechat na exprezidentu Václavu Klausovi. Podle Kysely je to, kdo skutečně stál u zrodu amnestie, důležité pro případné policejní vyšetřování.

Právník: Je dobré znát autora amnestie. Mohou padat tresty
Foto: Facebookový profil Pavla Hasenkopfa
Popisek: Část dokumentu, kterým se právník Hasenkopf snaží dokázat, že amnestii vypracovávalo ministerstvo spravedlnosti

Ústavní právník Jan Kysela odmítá stanovisko některých politiků, že není důležité, kdo pomáhal text amnestie vypracovat. Taková informace se totiž podle něj může stát podnětem pro zahájení vyšetřování. Kysela to uvedl v rozhovoru pro on-line deník Týden.cz.

Procesem vzniku amnestie už se prý kancelář Pražského hradu nebude zabývat. Jedinou další institucí, která může učinit nějaké kroky, je podle Kysely policie. "V případě, že by měl někdo pocit, že amnestie sloužila k nekalým účelům z nekalých motivů, tak by bylo šetřeno, jestli se nestal trestný čin. Kdyby se ukázalo, že někdo z amnestovaných měl bezprostředně blízko k okruhu okolo prezidenta Klause a že mu ten někdo chtěl amnestií pomoci," říká právník.

Pokud došlo k trestnému činu, jsou jména důležitá

Nemusí se přitom ani čekat, až někdo podá trestní oznámení. Jde ale o to, jestli z dostupných informací může někdo usuzovat, že byl nějaký trestný čin spáchán. "Zatím se neví o žádném z amnestovaných, který by byl prezidentův příbuzný, nebo příbuzný pana vicekancléře Hájka nebo pana ředitele Jakla. V případě, že by byly k dispozici informace tohoto kriminálního rázu, tak by to byla jediná možnost, kdy je důvodné pozadí amnestie zkoumat," přibližuje Kysela. "V podstatě tohle je ten jediný důvod, proč je to podstatné. Jen z tohoto úhlu pohledu je to zajímavé. Pak je to zajímavé leda politicky," dodává.

Mediální spekulace o spoluautorech amnestie považuje Kysela za relevantní v případě, že se vymýšlení jejího znění účastnili lidé, kteří by z ní měli nějaký konkrétní prospěch. "A jde o to, jestli to bylo na Klausovu objednávku, nebo nebylo. Jestli to byla objednávka toho konkrétního zpracovatele. Tady ten možný kriminální podtext - možný podtrhuji - vysvětluje, proč je podstatné vědět, kdo amnestii sepisoval, kdo se na ní podílel. Ono je totiž možné, že ruka píšící byla nevědomá a původce té myšlenky byl někdo, kdo stál za ním," vysvětluje právník.

Jan Kysela připouští, že člověk, který text amnestie vypracoval, nemusel být právník, pokud čerpal z předchozích amnestijních rozhodnutí. "Ale asi to předpokládá nějaký vhled. Asi to nemusí být právník, ale musí to být člověk, který ví, která bije," podotýká na závěr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: adr

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…